Zainwestuj w swój rozwój – różne formy podnoszenia kwalifikacji

Mądre powiedzenie głosi, że „kto nie idzie do przodu, ten się cofa”. Biorąc od uwagę dzisiejsze czasy, trzeba przyznać, że ma to sens. Kiedy my stoimy w miejscu, świat wciąż gna do przodu, a tym samy oddala się od nas. Żeby ten dystans zniwelować musimy wciąż działać, uczyć się nowych umiejętności, przyswajać zmiany, korzystać z nowoczesnych technologii. Nie chodzi tu rzecz jasna o paranoiczny wyścig szczurów, ale o zwyczajne łapanie kontaktu z rzeczywistością.

Jedną z dziedzin, w jakich należy zachować wzmożoną czujność jest sfera zawodowa i to bez znaczenia w jakim fachu pracujemy. Oczywiście jeśli twój zawód jest techniczny i rozwojowy, to w ogóle nie podlega dyskusji, wciąż się szkolisz. Podobnie, kiedy piastujesz eksponowane stanowisko. Ale kiedy jesteś zwykłym kelnerką czy ekspedientką, wtedy również jest coś do poprawienia. Można szkolić techniki sprzedaży i eksponowania towaru, zarządzania czasem, obsługi trudnego klienta czy szlifować język obcy. Jeśli będziesz musiała lub zechcesz zmienić pracę na np. lepiej płatną, wtedy twoje nowe umiejętności będą jak znalazł.

Kiedy już podejmiesz decyzję, że chcesz podnieść swoje kwalifikacje lub je zupełnie zmienić, zastanów się jak tego dokonać. Pomocna będzie oczywiście wyszukiwarka internetowa, ale tu spróbujemy przybliżyć kilka sposobów.

Kursy za darmo lub dofinansowaniem

Chociaż czas największego boomu na kursy finansowane prze UE już minął, to jednak wciąż jest sporo możliwości, aby podnieść lub zmienić kwalifikacje. W konkretnych zawodowych kursach przodują liczne szkoły bezpłatne. Można tam także uzupełnić wykształcenie średnie czy skończyć szkołę policealną i to nie płacąc ani grosza. Przed wybraniem szkoły należy zasięgnąć opinii o niej, ponieważ niektóre z tych placówek słyną z kiepskiej jakości nauczania.

Inna bezpłatna forma to kursy dla osób bezrobotnych. Obecnie Urzędy Pracy mają dość obszerną ofertę szkoleń. Informacji należy szukać na stronie swojego PUP. Potrzebę dokształcenia się lub chęć zdobycia całkowicie nowego zawodu zgłasza się do przydzielonego doradcy zawodowego i on wskazuje dalsze formalności oraz wymogi. Osoby, które dawno nie były w sytuacji, kiedy konieczny jest kontakt z Urzędem Pracy, sądzą, że w PUP otrzymają tylko świadczenia, zasiłek i skierowanie do kiepskiej pracy. Jednak obecnie PUP-y oferują sporo szkoleń, kursów, dofinansowań i dotacji na rozpoczęcie działalności. Warto sprawdzić.

Przekonaj pracodawcę, żeby wysłał cię na kurs lub studia

Jeśli pracujesz w firmie, gdzie są szanse rozwoju zawodowego i awansu, sprawdź jakie masz możliwości. Być może są jakieś ciekawe szkolenia organizowane dla pracowników. Możliwe, że pracodawca będzie zainteresowany wysłaniem kilku osób na szkolenie zewnętrzne wpisujące się w profil działania firmy lub twojego działu. Część zakładów pracy ma także fundusz szkoleniowy, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie do studiów czy kursów językowych. Dodatkową korzyścią jest często urlop szkoleniowy, który przydaje się podczas sesji egzaminacyjnych czy pisania pracy dyplomowej.

Jeśli nie ma takiego funduszu, można przekonać pracodawcę do współfinansowania twoich studiów czy kursu. Część uczelni ma specjalną ofertę dla małych i średnich przedsiębiorstw, gdzie niektóre kierunki są współfinansowane ze środków unijnych.

Życiowa zmiana lub spełnienie marzeń-może warto zapłacić?

Można także podjąć naukę na własny koszt. To oczywiście indywidualna decyzja, zależna od możliwości finansowych. Warto to przemyśleć, nawet jeśli twój portfel nie jest cudownie zasobny. Jeżeli dasz radę unieść koszty czesnego, może warto spróbować? Można wspiąć się w ten sposób na wyższy poziom w swoim fachu, albo zwyczajnie spełnić marzenia o dyplomie wyższej uczelni. Jedno i drugie warte zachodu i wyrzeczeń, ponieważ poczucia spełnienia, dumy z samego siebie i docenienia własnej wartości nie można przeliczyć na żadne pieniądze.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE