Wypalenie zawodowe – jak sobie pomóc?

Uczucie wyczerpania, znudzenia, brak kreatywności, spadek motywacji do pracy, wahania nastroju – brzmi znajomo? Być może cierpisz na wypalenie zawodowe, jedną z najczęstszych dolegliwości aktywnych ludzi w XXI wieku. Zobacz na czym polega wypalenie zawodowe, czym się objawia i jak sobie z nim poradzić.

Skąd bierze się wypalenie zawodowe i na czym polega?

Syndrom wypalenia zawodowego to zjawisko złożone, na które wpływ ma kilka czynników. Pierwszym z nich jest częsty stres związany z pracą, narastający stopniowo wraz z rozwojem kariery, a w końcu przerastający pracownika i powodujący jego dyskomfort. Drugim czynnikiem, na poziomie relacji człowiek – społeczeństwo, jest presja otoczenia. Trzeci czynnik to wynik ciągłego porównywania się z obrazem kreowanym przez własną ambicję. Wydaje nam się, że stać nas na więcej, powinniśmy pracować lepiej, szybciej, wydajniej. W efekcie pojawia się złość i zniechęcenie, bo nigdy nie będziemy w stanie dogonić swojego przerośniętego ego.

Objawy wypalenia zawodowego

Pierwsze oznaki wypalenia zawodowego są dość niepozorne. Zmęczenie, brak zapału, apatia – możemy wiązać to z wieloma innymi dolegliwościami. Następny etap to wycofanie z życia społecznego, zarówno firmowego, jak i prywatnego. Pracownik staje się trudny we współpracy ze względu na zmienne nastroje, negatywne podejście do innych, pesymizm. Odnotować można spadek wydajności, brak motywacji do pracy, niechęć do podejmowania nowych wyzwań. Jeśli te symptomy nie zostaną prawidłowo odczytane, mogą pojawić się objawy psychosomatyczne, takie jak problemy ze snem, częstsze infekcje, zaburzenia układu trawiennego, problemy z układem krążenia. Ostatnim etapem wypalenia zawodowego jest faza desperacji, która prowadzić może do pojawienia się depresji, rozwoju uzależnień czy nawet myśli samobójczych.
Kto jest najbardziej narażony na wypalenie zawodowe?

Wypalenie zawodowe najczęściej dotyka – paradoksalnie – osoby szybko awansujące i ambitnie podchodzące do kariery. Stres, presja społeczna i wysokie wymagania wobec samego siebie sprawiają, że w którymś momencie tacy pracownicy mają problem z poradzeniem sobie z sytuacją. Na syndrom ten narażone są też osoby wykonujące zawody nie cieszące się poważaniem. Ryzyko wypalenia jest duże również w przypadku osób pracujących w zawodach związanych z niesieniem pomocy innym ludziom.

Sposoby radzenia sobie z wypaleniem zawodowym

Osoby cierpiące na wypalenie zawodowe rzadko same diagnozują ten problem. Zazwyczaj to ktoś z otoczenia – przyjaciele, rodzina, szef lub współpracownicy – zauważają objawy i łączą je z syndromem wypalenia. Nie ma jednego konkretnego leku na tę dolegliwość. Można jednak próbować radzić sobie przestrzegając kilku wskazówek. Przede wszystkim, należy zadbać o odpowiednie warunki snu – wygodny materac, ciszę, odpowiednie zaciemnienie, stałe pory. Pomocne może być podjęcie nowej, regularnej aktywności fizycznej. Uwalniające się podczas wysiłku endorfiny poprawiają nastrój. Oderwanie się od stresującej codzienności zapewni także hobby. Pasja pozwala zachować poczucie sensu oraz ustalić priorytety. Kolejna metoda to spędzanie więcej czasu na świeżym powietrzu, najlepiej w lesie lub parku. Udowodniono, że spacery na łonie natury obniżają poziom hormonu stresu. W pracy należy zadbać o chwilę przerwy na odpoczynek. Jeśli to tylko możliwe, trzeba ograniczyć ilość nadgodzin. Warto rozejrzeć się za nowymi wyzwaniami zawodowymi. Niekoniecznie takimi, których realizacja przyczyni się do awansu, ale raczej takimi, które sprawią nam osobistą satysfakcję.

A gdy już poczujemy się lepiej, zastanówmy się jeszcze raz nad tym, co w życiu ważne. Być może nawet drobne przemodelowanie życia pomoże raz na zawsze uporać się z wypaleniem zawodowym.

Róża Paszkowska
Róża Paszkowska

Dziennikarka, wspinaczka, podróżniczka, instruktorka wspinaczki sportowej (Szkoła Wspinania Climb Up). Absolwentka Archeologii na Uniwersytecie Warszawskim. Każdą wolną chwilę poświęca na rozwój swoich pasji, doskonalenie umiejętności i zarażanie innych zamiłowaniem do aktywnego trybu życia. Miłośniczka sztuki i rękodzieła, sama niekiedy również sięga po igłę i nitkę, czego efekty zobaczyć można w butiku Pakamera Włóczykija.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE