Pozwól sobie na płacz, a poczujesz się lepiej

Nie wiedzieć czemu, od wieków płacz jest uznawany za oznakę słabości. Może nie we wszystkich społeczeństwach, ale w większości. Wciąż powielane i kontynuowane są stereotypy, że płaczą tylko dzieci i osoby niedojrzałe, ewentualnie panie. Że o ile kobiecie płacz przystoi, bo to istota słaba, o tyle już mężczyzna, który płacze to zwykły mięczak. Takie podejście i wychowanie sprawia, że w dorosłym życiu blokujemy u siebie ten odruch. Wiele osób, nawet jeśli ma wyraźny powód do płaczu, stara się go unikać, aby zachować twarz i honor. 

To błędne podejście, które może z czasem prowadzić do zaburzeń. akie tłumienie emocji i odbieranie sobie możliwości wyładowania ładunku emocjonalnego na zewnątrz sprawia, że nasz system nerwowy z czasem zaczyna szwankować. Oczywiście nie chodzi o to, żeby zaraz ryczeć publicznie z byle powodu. Chodzi o to, żeby w słabszych momentach życia znaleźć chwilę np. w domowym zaciszu czy w samochodzie i pozwolić sobie na takie „rozbrojenie”. To przynosi emocjonalną i nerwową ulgę, a przy okazji jeszcze parę innych korzyści.
Płacz to zdrowie! Naprawdę!

W płaczu nie ma nic złego, przeciwnie, jest to swego rodzaju naturalna reakcja organizmu na stres i napięcie. Skoro więc organizm reaguje w ten sposób, to należy zakładać, że ma to jakiś cel. Zamiast więc powielać stereotypy, wsłuchaj się w niego, zaufaj mu i kiedy podpowiada płacz, poddaj się temu. Zobacz, co możesz zyskać:

  • Oczyszczenie emocjonalne. Często płacz sprawia, że zrzucamy bagaż emocjonalny. Zmniejsza się napięcie nerwowe i wraca racjonalne spojrzenie na rzeczywistość. Przestajemy rozpamiętywać, analizować i podejmujemy odpowiednie decyzje, które nie są dyktowane skumulowaną złością czy smutkiem.
  • Zmniejszenie bólu. Często płacz nie jest spowodowany emocjami, a bólem. Okazuje się, że w czasie płaczu uwalniają się substancje opiatowe mające naturalne działanie przeciwbólowe. I tak płacz, przynosi ulgę w fizycznym bólu.
  • Nawilżenie oczu. Płacz ma pozytywne skutki dla kondycji oczu, zapewnia im skuteczne nawilżenie. W drodze badań naukowych wykazano, że osoby, które nie wytwarzają solidnej dawki łez, częściej mają problemy ze wzrokiem.
  • Usuwanie toksyn. To oczywiście jeden ze sposobów, ale płacząc, można skutecznie usuwać z organizmu substancje szkodliwe, np. skumulowane podczas stresu.
  • Zwalczanie bakterii. Łzy zawierają związek o nazwie lizozym, który ma silne działanie bakteriobójcze.
  • Redukcja stresu. Wcześniej wspominaliśmy o emocjonalnym aspekcie łagodzenia stresu poprzez płacz, ale jest także i fizjologiczna korzyść. Płacz usuwa w sensie fizycznym stres z naszego ciała podobnie jak pot.
  • Lepsze samopoczucie. Czasem płaczemy bez konkretnego powodu, reagując jedynie na dłużej utrzymujące się zmęczenie i napięcie. Powodem mogą być problemy w pracy, konflikty rodzinne, trudności finansowe itd. Zwiększa się wtedy stężenie manganu w organizmie, które może prowadzić do przemęczenia, nadmiernej nerwowości i bezsenności, a nawet do depresji. Tymczasem spora dawka płaczu skutecznie usunie nadmiar tej substancji i poprawi nasz nastrój.

Tak długa lista korzyści powinna przekonać cię, że płacz nie jest niczym złym. To nasza naturalna reakcja na smutek, złość czy zmęczenie, a czasem także na piękno i szczęście. Tłumienie emocji nie prowadzi do niczego dobrego i przynosi negatywne efekty dla zdrowia. Niezależnie więc czy jesteś kobietą czy mężczyzną, w jakim jesteś wieku i jaka jest twoja rola społeczna czy zawodowa, pozwól sobie czasem na tą chwilę spontanicznego oczyszczenia. To naprawdę działa!

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE