Niezdrowa walka pomiędzy modelkami – jak jej zapobiec?

Patrzysz na zdjęcia modelek i myślisz, że one nie mogą naprawdę tak wyglądać? A może obsesyjnie dążysz do sylwetki, którą widziałaś na bilbordzie? Niezależnie od odpowiedzi, powinnaś wiedzieć, że moda to biznes i jak w każdym biznesie chodzi przede wszystkim o wielkie pieniądze, za którymi kryją się wielkie, nierozwiązane problemy. Jednym z nich są zaburzenia odżywiania wśród modelek. W Kalifornii postanowiono zakończyć niezdrową walkę pomiędzy modelkami poprzez wprowadzenie specjalnej ustawy.

Nowe prawo dotyczące modelek w Kalifornii

Modelki chcące pracować w Kalifornii, będą musiały odbyć obowiązkową wizytę kontrolną u lekarza, który potwierdzi prawidłową masę ciała i brak zaburzeń odżywiania. Zaproponowana ustawa włącza się w zapoczątkowaną już w kilku państwach akcję zwalczania anoreksji i innych zaburzeń odżywiania wśród modelek, które bez ustanku konfrontują się z tym samym ultimatum: strać na wadze albo stracisz pracę.

W następstwie ustawy, która weszła w życie 19 lutego, agencje mogą zostać ukarane, jeśli zatrudnią modelkę, której stan zdrowia nie zostanie potwierdzony przez lekarza. Dowody na zaburzenia odżywienia w tej branży są przerażające, stąd pomysł regulacji prawnej. Badania będą obejmowały okresowe sprawdzenie ogólnego stanu zdrowia, a także konsultacje żywieniowe.

Ustawa ma także pomóc kobietom i młodym dziewczynom, które oglądają zdjęcia niewiarygodnie chudych modelek w kolorowych magazynach lub na bilbordach i chcą być takie, jak one. Co innego dążyć do szczuplejszej, ale zdrowej sylwetki, a co innego narażać swoje zdrowie i życie.

Co więcej, ustawa została poparta także przez modelki, które znają ten świat od podszewki. Byłe modelki niejednokrotnie przypłaciły swoją sławę problemami z odżywianiem, a często nadal odczuwają skutki choroby, więc wiedzą, że regulacja prawna jest niezbędna, żeby powoli przywrócić ten biznes do równowagi.
Regulacje dotyczące zdrowia modelek w innych państwach

Wiosną zeszłego roku Francja wprowadziła przepisy zakazujące pokazywania zbyt chudych modelek. Nie bez znaczenia był tutaj fakt, że w 2010 roku w wyniku przegranej walki z anoreksją zmarła 28-letnia Isabelle Caro. Kobieta zmarła na anoreksję po tym, jak wystąpiła w kampanii mającej podnieść społeczną świadomość na temat tej choroby. Izrael uchwalił podobne przepisy w 2013 roku, a inne kraje, np. Włochy czy Hiszpania opierają się na dobrowolnie przestrzeganych kodeksach, mających chronić prawa modelek.

Anoreksja i bulimia – najczęstsze schorzenia modelek

Szacuje się, że aż 40% modelek może cierpieć z powodu zaburzeń odżywiania. Najczęściej chodzi o anoreksję, czyli jadłowstręt psychiczny, przez co osoba nie je, a kiedy już zje, brzydzi się sobą. Często występuje także bulimia polegająca na napadach obżarstwa i wywoływaniu wymiotów, łykaniu środków przeczyszczających lub zmuszanie ciała do nadmiernego wysiłku fizycznego. W niektórych przypadkach zdarzają się także objawy łączące te dwie choroby.

Zmiana w podejściu do modelek wynika także z ogólnych zmian społecznych, ponieważ od kilku lat możemy zaobserwować, że coraz większą popularnością cieszą się modelki uprawiające sport lub trenerki fitness. Dążymy do ładnego, kształtnego i zdrowego ciała, w którym wszystkie atrybuty kobiecości są na swoim miejscu.

Moda na chorobliwą chudość na szczęście odchodzi do lamusa i nawet świat modelingu musi się z tym pogodzić. Zresztą nieważne czy zmiany są spowodowane troską o zdrowie i powszechną świadomość zagrożenia, jakie stanowią zaburzenia odżywiania, czy wynikają z myślenia o przyszłych dochodach. Ważne, że na pierwszym miejscu stawia się zdrowie, a nie kilogramy, jakie wskazuje waga.

Marta Nowak
Marta Nowak

Doktorantka na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Pilnie śledzi wszystkie zmiany zachodzące w sferze literatury i kultury. Szczególnie zafascynowana fantastyką oraz nowymi mediami, a od 2013 roku współpracuje z portalem Game Exe. Jej pasją jest także literatura dla dzieci oraz przekład. Uważnie śledzi rozwój polskiej kultury.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE