Najlepsze olejki eteryczne dla początkujących aromaterapeutów

Nie ulega wątpliwości, że korzyści płynące ze stosowania aromaterapii są ogromne – od wyciszenia emocjonalnego i odstresowania aż po łagodzenie bólów mięśniowych i chorób. Jednakże by aromaterapia przyniosła oczekiwany rezultat, musimy mieć odpowiednią wiedzę na temat stosowanych olejków eterycznych. Dlatego dla rozpoczynających swoją przygodę z aromaterapią dziś słów kilka o czterech znanych olejkach, posiadających najbogatsze właściwości lecznicze.
Lawenda

Lavandula angustifolia to chyba najbardziej znany i wszechstronny olejek, o ostrym kwiatowym zapachu z nutą słodyczy,  który wiele osób uważa za bardzo przyjemny i lekko odurzający. Ma właściwości silnie uspokajające, dlatego często jest zalecany osobom cierpiącym na zaburzenia lękowe. Pomaga w leczeniu takich stanów, jak depresja, bezsenność czy silny stres. Lawenda jako roślina ma działanie antyseptyczne i przeciwbólowe – ze względu na swoją skuteczność jest stosowana w leczeniu oparzeń, użądleń, ukąszeń i drobnych ran. Stosuje się ją jako środek antywirusowy – na kaszel i przeziębienia, ale też na zapalenie stawów i reumatyzm oraz bóle mięśni. Aromat lawendowy łagodzi także bóle głowy i migrenowe, a jako kosmetyk można go stosować do leczenia stanów zapalnych skóry, egzemy i trądziku. Ze względu na niską toksyczność olejek lawendowy jest uważany za jeden z najlepszych i najbezpieczniejszych olejków eterycznych, można go bezpiecznie używać nawet w aromaterapii dla dzieci.

Mięta pieprzowa

Mentha piperita – ze względu na silny aromat mentolowy mięta pieprzowa ma działanie niezwykle kojące i orzeźwiające, dlatego zalecana jest w stanach wyczerpania psychicznego i depresji. Poprawia koncentrację i pamięć, łagodzi bóle głowy i migreny oraz wspomaga pracę układu oddechowego. Wystarczy dodać kilka kropli do kominka zapachowego, by w krótkim czasie zlikwidować zmęczenie i usprawnić procesy myślowe. Jako zioło, ale też olejek eteryczny, stosowana jest leczniczo w dolegliwościach ze strony układu pokarmowego, krążenia i limfatycznego. Likwiduje nieświeży oddech, wspomaga organizm w usuwaniu toksyn i może też ułatwić odchudzanie, gdyż oddziałuje bezpośrednio na ośrodek w mózgu, który odpowiada za uczucie sytości.

Stosując olejek miętowy należy jednak zachować środki ostrożności, gdyż może on podrażniać wrażliwą skórę. Nie powinny go stosować kobiety w ciąży, osoby chore na padaczkę ani dzieci.

Eukaliptus

Eucalyptus – ma niezwykle świeży i czysty aromat, który jest skuteczny w udrażnianiu dróg oddechowych. Ma działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Wiele osób wykorzystuje olejek eukaliptusowy do łagodzenia objawów przeziębienia, kaszlu, astmy i zapalenia oskrzeli. Oczyszcza drogi oddechowe i ułatwia pozbycie się flegmy. Jest także powszechnie stosowany w likwidacji bólu mięśni i leczeniu ran. Jego orzeźwiający aromat wspomaga redukcję stresu i relaksację, pomaga też w uzyskaniu lepszej koncentracji. Oprócz standardowych metod stosowania olejku eukaliptusowego, po wymieszaniu z wodą i wlaniu do spryskiwacza, można go także używać w sprayu jako odświeżacza powietrza. Eukaliptus jest nietoksyczny i niedrażniący.

Drzewo sandałowe

Pterocarpus santalinus – olejek ten ma silne oddziaływanie terapeutyczne – uspokaja, relaksuje i wzmacnia głęboki sen, zmniejsza uczucie stresu oraz łagodzi objawy depresji. Ze względu na te właściwości jest często stosowany podczas sesji jogi i medytacji. Olejek z sandałowca łagodzi podrażnienia skóry, w tym trądzik i może być stosowany nawet przez osoby z bardzo wrażliwą skórą. Jest uznawany za jeden z najbezpieczniejszych dla wszystkich, także dla dzieci od 2. roku życia. Kobiety w ciąży powinny jednak skonsultować jego używanie z lekarzem. Największym problemem olejku z drzewa sandałowego jest stale rosnąca cena, ale jego ogromnym plusem jest to, że zyskuje na swoich właściwościach wraz z upływem czasu. Dlatego gdy trafisz na dobrą cenę, warto go kupić jednorazowo większą ilość.

Kupując olejki, pamiętaj, aby nie wybierać zapachowych, ale eteryczne. Tylko te bowiem są naturalnymi olejami aromatycznymi pozyskiwanymi z roślin i posiadają właściwości terapeutyczne.

Elżbieta Ignacionek
Elżbieta Ignacionek

Pracownik socjalny i kulturoznawca z wykształcenia, redaktorka i korektorka z zawodu. Z pasją zgłębia tajniki samorozwoju i redukcji stresu w życiu codziennym. W wolnym czasie zajmuje się wyrobem biżuterii i prowadzi zajęcia kreatywne dla dzieci.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE