Jak dziecięca trauma wpływa na zdrowie przez resztę życia?

Trauma z dzieciństwa nie jest czymś, czego pozbywamy się, gdy dorastamy. Ciągły stres odczuwany w dzieciństwie może prowadzić do problemów psychicznych oraz zaburzeń pracy mózgu. U osób, które stale doświadczały wysokiego poziomu stresu w dzieciństwie, ryzyko wystąpienia chorób serca i raka płuc wzrasta dwukrotnie. Co więcej, ich przewidywana długość życia jest krótsza średnio o 20 lat od osób, które nie miały żadnych tego typu problemów. Pediatria jest zatem bardzo ważną dziedziną medycyny, ponieważ może zapobiec wielu późniejszym problemom zdrowotnym już na etapie dzieciństwa.
Co traumą jest, a co nie jest?

Traumą nie będzie oczywiście zdenerwowanie przed testem lub smutek z powodu przegranego meczu piłki nożnej. Mowa o dużo poważniejszych urazach prowadzących do zmian fizjologicznych: zaniedbaniach, dorastaniu z rodzicem zmagającym się z problemami psychicznymi lub uzależnieniami. U wielu dzieci mylnie diagnozuje się ADHD, podczas gdy dokładne badania zaprzeczają tej diagnozie. Bardzo często źródło problemów tkwi w przeżywanej traumie, a w powszechnych badaniach ciągle pomija się ten istotny element układanki.

Dr Vince Felitti oraz dr Bob Anda przeprowadzili badania, w których pytali o tak zwane negatywne doświadczenia z dzieciństwa. Na liście wymienionych przez nich problemów znalazły się: przemoc fizyczna, emocjonalna i seksualna, zaniedbywanie fizyczne lub emocjonalne, choroby psychiczne rodziców, rozwód, separacja, pobyt w więzieniu bądź uzależnienia. Przebadano 17 500 osób i okazało się, że aż 67% doświadczyło przynajmniej jednego z wymienionych czynników. Z kolei 12,6% przyznaje, że doświadczyło 4 lub więcej.

Trauma = gorsze zdrowie

Im wyższy wskaźnik negatywnych doświadczeń w dzieciństwie, tym gorsze wyniki badań zdrowotnych. U osoby, która wskazała co najmniej 4 negatywne doświadczenia w dzieciństwie, ryzyko choroby płuc oraz zapalenia wątroby jest dwa razy większe. Szanse na zachorowanie na depresję wzrastają czterokrotnie, a popełnienie samobójstwa jest aż 12 razy bardziej prawdopodobne.

Współczesna medycyna lepiej rozumie wpływ przeciwności życiowych na rozwój mózgu i ciała dzieci. Wiemy, że negatywne doświadczenia wpływają na rozwój organizmu przez całe życie, a z tak groźnej traumy nie da się po prostu wyrosnąć. Wiedza na ten temat daje nam jednak przewagę w walce z chorobami powstałymi w wyniku traumatycznych doświadczeń z dzieciństwa.

Stres może mieć również pozytywne aspekty, ponieważ motywuje i pomaga walczyć z przeciwnościami. Pozytywny charakter stresu najprościej można opisać to na podstawie sytuacji: kiedy zaatakuje cię niedźwiedź w lesie, twoje serce zaczyna szybciej bić, źrenice się rozszerzają, a ty reagujesz dużo szybciej. Organizm zestresowany przydaje się w walce z niedźwiedziem. Problem zaczyna się, jednak kiedy niedźwiedź pojawia się co wieczór, a organizm dziecka stale musi być w gotowości. Dziecko jest szczególnie wrażliwe na działanie stresu, ponieważ jego wciąż rozwijający się organizm nie wypracował jeszcze mechanizmów obronnych, a stres wpływa na układ odpornościowy, hormonalny, a nawet DNA.

Traumatyczne przeżycia z dzieciństwa są jednym z największych, a jednocześnie najbardziej lekceważonych zagrożeń dla naszego życia i zdrowia. Wolimy myśleć, że takie przeżycia zdarzają się tylko w rodzinach patologicznych, ale na szczęście powoli zaczynamy dostrzegać, że problem jest dużo bardziej poważny i nie należy go lekceważyć. Wyniki badań jasno pokazują, że dziecięca trauma znacząco wpływa na ryzyko wystąpienia poważnych chorób w dorosłym życiu. Najważniejsze, aby wiedzieć, że problem istnieje. Wtedy będziemy w stanie się z nim zmierzyć. I wygrać.

Marta Nowak
Marta Nowak

Doktorantka na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Pilnie śledzi wszystkie zmiany zachodzące w sferze literatury i kultury. Szczególnie zafascynowana fantastyką oraz nowymi mediami, a od 2013 roku współpracuje z portalem Game Exe. Jej pasją jest także literatura dla dzieci oraz przekład. Uważnie śledzi rozwój polskiej kultury.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE