Koniec studiów – i co teraz?

Studia to najcudowniejszy czas w życiu każdego młodego człowieka. Z nieopisaną radością świeżo upieczeni absolwenci szkół średnich opuszczają rodzinne miejscowości i wyjeżdżają do dużych miast, ciekawi życia, które ich tam czeka. W zależności od charakteru, niektórzy pilnie studiują przedmioty, które mają zapewnić im w przyszłości wymarzoną pracę. Są też i tacy, którzy pięć lat nauki przeżywają głównie podczas imprez, a prowadzącego zajęcia po raz pierwszy widzą dopiero podczas końcowego egzaminu. Zawsze przychodzi jednak ten moment, kiedy świeżo upieczony absolwent staje na rozdrożu dróg i zastanawia się, którą ścieżką podążać. Jak dokonać właściwego wyboru?

1. Nie spełniaj marzeń swoich rodziców

Rodzice wielokrotnie pokładają w swoich dzieciach ogromne nadzieje. Są dla nich wsparciem i opoką, jednak mają w zwyczaju chęć narzucania pewnych decyzji, co często wiąże się z ich życiowymi porażkami. Można to zauważyć już od najmłodszych lat, kiedy ojcowie usilnie zawożą swoich synów na lekcje piłki nożnej, podczas gdy Ci woleliby w tym czasie grać na gitarze. Takie sytuacje powtarzają się również podczas wyboru studiów i kolejno – ścieżki zawodowej. Wciąż słyszymy, że ta firma to prawdziwy gigant na rynku i jeśli nie dostaniesz pracy właśnie tam, to nie masz co liczyć na dobry start w dorosłość. To tylko wyobrażenia, bo to absolwenci są na miejscu, widzą jak rozwija się rynek pracy i być może sami wiedzą już, do których drzwi najchętniej chcieliby zapukać.
2. Rozsądek przede wszystkim

Odbieracie wymarzony dyplom i żegnacie się z murami odwiedzanego przez pięć lat wydziału. Z jednej strony chcecie skakać z radości, z drugiej zastanawiacie się co dalej. Decyzje nie powinny być podejmowane pochopnie i pod wpływem impulsu, tak zwanej chwili. Nie te najważniejsze, od których zależy nasza przyszłość. Zanim zdecydujemy się na prace w danym miejscu, warto rozważyć kilka innych propozycji. Dobrze jest też negocjować, pokazać się z innej strony by w ten sposób potencjalny pracodawca miał możliwość zobaczenia nas w zupełnie innym świetle. Warto mówić o swoich zainteresowaniach, nieprzeciętnych umiejętnościach. Nie bierzmy od razu tego co daje nam los, ale postarajmy się o to, co naprawdę jest warte naszej pracy, wysiłku i oddania.

3. Początki nie są usłane różami

Największym rozczarowaniem dla absolwentów szkół wyższych jest pierwsza umowa o pracę, a raczej zapis dotyczący warunków finansowych. Kończąc studia wyższe, większość osób ma nadzieję, że kwota wynagrodzenia będzie przynajmniej dwa razy wyższa niż się okazuje. Zarobki i tak poszły w górę, a cieszyć powinno się chociażby z tego, że jest praca – zaraz po studiach z pensją za którą da się spokojnie żyć. Trzeba będzie co prawda zrezygnować z zachcianek, szalonych weekendowych zakupów i drogiego alkoholu na imprezach, ale z każdym kolejnym rokiem, kwota będzie coraz wyższa. Najważniejsze to nie rozczarowywać się i nie rezygnować. Cierpliwość, ciężka praca i sumienność sprawią, że nasz wysiłek z biegiem lat zostanie doceniony.

Aleksandra Frankowska
Aleksandra Frankowska

Z wykształcenia internacjolog, zgłębiająca tajemnice dyplomacji i krajów Bliskiego Wschodu. Na co dzień zajmuje się marketingiem i PR, a także social-mediami, zamieniając zwykłą treść w magnetyczne komunikaty dla odbiorców. Po godzinach spędza czas w kuchni, gotując hiszpańskie potrawy w rytm latynoskiej muzyki. Nie potrafi zdecydować czy bardziej kocha Włochy, Hiszpanię czy Francję, uczy się więc trzech języków naraz. W życiu kieruję się zasadą, że najlepszym lekarstwem na smutki są dalekie podróże, antykwariaty i sklepy z butami.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE