Wspólne mieszkanie, czyli drobiazgi decydują o sukcesie

Wspólne mieszkanie to naturalny krok w rozwoju szczęśliwego związku. Przejście na ten etap oznacza chęć bycia razem we wszystkich sytuacjach codziennego życia. Jak to jednak w rzeczywistości bywa, codzienność pełna jest pułapek, na które musimy uważać aby nie rozczarować się i nie dać powodu do rozczarowania swojej drugiej połowie.

Każdy musi mieć przestrzeń dla siebie

Bardzo istotnym elementem już na początku urządzania wspólnego mieszkania lub domu jest odpowiednie zorganizowanie przestrzeni. Zazwyczaj opuszczając dom rodzinny lub wyprowadzając się z mieszkania wynajmowanego ze współlokatorami, jesteśmy przyzwyczajeni do posiadania własnego pokoju, w którym panują nasze własne zasady. Tymczasem we wspólnym mieszkaniu musimy nie tylko dzielić się całą przestrzenią, ale też ustalić wspólne reguły gry. Przy tym wszystkim warto jednak pamiętać, że zapewnienie sobie odrobiny prywatności jest jak najbardziej pożądane i naturalne. Jeśli jedna z osób rozrzuci swoje bibeloty na wszystkich półkach, druga będzie miała nie tylko problem z upchnięciem swoich rzeczy, ale też z poczuciem się jak u siebie. Należy wprowadzić podział, tak aby każdy miał indywidualną przestrzeń. Oczywiście, nie chodzi tu o restrykcyjne odizolowanie własnego miejsca wypoczynku czy wydzielenie miejsca do pracy. Dużo lepszą metodą jest spojrzenie na to z drugiej strony – zadbanie o to, aby pozostawić przestrzeń drugiej osobie.
Podział obowiązków domowych

Wiele konfliktów wiąże się z kwestią obowiązków domowych. Niestety, jeśli nie jesteśmy milionerami zatrudniającymi służbę domową, musimy sami zadbać o pranie, sprzątanie, zmywanie naczyń, wynoszenie śmieci, wyprowadzanie psa na spacer. Dobrze ustalić już na początku pewne zasady – czy dzielimy się pracą po równo, czy może zajmujemy się obowiązkami domowymi na zmianę, a może robimy wszystko razem? Udowodniono, że każdy z nas ma tendencję do przeceniania własnego wkładu pracy, a niedoceniania partnera. Warto mieć to na uwadze, zanim zarzucimy drugiej połowie brak zainteresowania sprawami domowymi.

Nie dajcie się nudzie!

Bardzo często w którymś momencie do związku zakrada się nuda, zwłaszcza gdy widzimy siebie nawzajem najczęściej w piżamie, myjących zęby, zmęczonych po pracy, zestresowanych. Romantyczne randki, na które szykowaliśmy się kiedyś godzinami, odeszły w zapomnienie. Warto czasem przełamać monotonię i zrobić coś, co zaskoczy partnera. Może być to niespodziewana kolacja przy świecach, kwiaty bez okazji, wspólne wyjście do kina czy na spacer. Takie momenty działają odświeżająco i pozwalają oderwać się od rutyny.

Wspólne mieszkanie to ważna decyzja, wiążąca się ze zmianą wielu nawyków. Warto jednak podjąć ten trud, by móc cieszyć się czyjąś obecnością i wsparciem przez długie lata.

Róża Paszkowska
Róża Paszkowska

Dziennikarka, wspinaczka, podróżniczka, instruktorka wspinaczki sportowej (Szkoła Wspinania Climb Up). Absolwentka Archeologii na Uniwersytecie Warszawskim. Każdą wolną chwilę poświęca na rozwój swoich pasji, doskonalenie umiejętności i zarażanie innych zamiłowaniem do aktywnego trybu życia. Miłośniczka sztuki i rękodzieła, sama niekiedy również sięga po igłę i nitkę, czego efekty zobaczyć można w butiku Pakamera Włóczykija.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE