Jak podnieść się po utracie pracy?

Utratę pracy, zwłaszcza w sytuacji, kiedy się jej zupełnie nie spodziewaliśmy, a dodatkowo zostaliśmy potraktowani niesprawiedliwie, można porównać do porzucenia przez ukochaną osobę. Niby zupełnie inna sytuacja życiowa, ale odczucia człowieka zwolnionego z pracy i np. zdradzonego przez partnera są do siebie podobne. I tu i tu mamy poczucie krzywdy, odrzucenia, niesprawiedliwości. Czujemy żal, złość, gniew, rozgoryczenie, smutek. Doskwiera też swego rodzaju pustka, bo w obu przypadkach przyzwyczailiśmy się do pewnej rutyny, stałości i porządku dnia.

W głowie wciąż plączą się myśli, które oscylują pomiędzy szukaniem winy w sobie a obwinianiem tej drugiej strony. No i najważniejsze, strach przed tym, co będzie dalej. Tu sytuacja utraty pracy wydaje się być trudniejsza, bo, o ile na kolejną miłość można poczekać, o tyle praca, a tym samym środki do życia, potrzebne są na już. Dlatego, poza nagłymi przypadkami dyscyplinarnymi, obowiązuje okres wypowiedzenia, którego długość regulują przepisy. To przydatny bufor na uporanie się z emocjami i opracowanie dalszej strategii zawodowej.

Niezależnie jednak o tego, czy masz do dyspozycji okres przewidziany prawem czy też nie, spróbujemy pomóc ci przez to przejść.

Pozwól sobie na emocje

To ważny etap, bez tego nie ruszysz z miejsca. Zabrzmi banalnie, ale potrzebujesz oczyszczenia. Każdy ma inne usposobienie i inaczej to przejdzie. Możesz więc wypłakać się w poduszkę lub bliskiej osobie w rękaw. Możesz się wściekać albo wygadać np. przyjaciółce. Inna możliwość, często spotykana w takich przypadkach, to chęć wyżycia się. Jedni więc wyżywają się na siłowni, inni biegają lub jeżdżą na rowerze. Dla niektórych zbawienna okazuje się podróż i np. samotne chodzenie po górach. Znasz siebie i wiesz jakiej formy oczyszczenia potrzebujesz. Ważne, aby nie tkwić w tym stanie za długo, a tym samym nie zadręczać siebie i innych. Pamiętaj, że każdy ma swoje życie i problemy, więc wykaż się wyczuciem.
Odetnij się od firmy

Załatw wszystkie konieczne formalności w firmie najszybciej jak to możliwe. Jeśli coś wymaga większej ilości czasu, zdecyduj się na drogę listowną lub mailową. Postaraj się od razu przekazać ewentualne obowiązki czy inne sprawy i zabrać swoje rzeczy za jednym zamachem. Utnij kontakt telefoniczny i osobisty. Po prostu, zamknij za sobą drzwi, ale skutecznie.

Jeśli wraz z tobą pracę utracili inni współpracownicy, z którymi masz dobry kontakt, to jeszcze przez jakiś czas będziecie w kontakcie. Postaraj się, aby w czasie rozmowy nie wracać do spraw firmy oraz całej otoczki wokół zwolnień. Ogranicz się do zainteresowania bieżącymi sprawami kolegi czy koleżanki. Jak najszybsze odcięcie się od firmy, w której źle cię potraktowano pozwoli na podjęcie kolejnych kroków w życiu. Inaczej staniesz w miejscu.

Podsumuj swój dotychczasowy dorobek zawodowy

Po oddzieleniu się od przeszłości grubą krechą, przychodzi czas na opracowanie planu na przyszłość. W tym celu warto zrobić inwentaryzację, ona zawsze oznacza koniec jakiegoś okresu i wartość, jaką wnosimy w nowe rozdanie. Przyda się kartka papieru i długopis. Na niej zapisz swoje wady i zalety, pod kątem człowieka, ale też pod kątem pracownika. Na drugiej kartce rozpisz swoje umiejętności i słabe strony, które ograniczają cię zawodowo. Śmiało, każdy z nas je ma.

Taka rozpiska podniesie cię na duchu, bo uświadomisz sobie na nowo swoją wartość. Ktoś ją niedawno zanegował, ale tym się nie kieruj. To zestawienie ułatwi ci także ustalić, jakiej pracy musisz szukać oraz pozwoli zredagować CV.

Postaraj się o pozytywne myślenie

Kolejny banał, ale to tylko pozory. Odpowiednie nastawienie przekłada się na sposób bycia, wygląd zewnętrzny, pewność siebie, zdecydowane i inteligentne wypowiedzi, czyli wszystko to, na co zwracają potencjalni pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej.

Traktowanie zwolnienia z pracy wyłącznie jako życiowej porażki w niczym ci nie pomoże. To oczywiście w jakimś stopniu jest porażka, ale niekoniecznie. Może się okazać, że twój były szef wyświadczył ci przysługę. W kolejnej pracy może więcej zarobisz, albo poczujesz większą satysfakcję zawodową, kto wie?

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE