Co jeść przed snem?

Nadmierne obciążenie organizmu obowiązkami, silne napięcie emocjonalne czy natłok sytuacji stresowych i konfliktowych skutkuje coraz powszechniejszym występowaniem bezsenności.  Sen coraz częściej nie jest synonimem odpoczynku. Występują zaburzenia rytmu, głębokości i czasu trwania snu. W walce z tym problemem zdecydowanie zbyt często, bez konsultacji z lekarzem, sięgamy po leczenie farmakologiczne. Nie zdajemy sobie sprawy jak wiele dobrego może zdziałać zmiana naszych nawyków żywieniowych. Poniżej prezentujemy kilka zasad, które pomogą Ci pożegnać się z godzinami spędzonymi w łóżku w trybie czuwania.

Prawidłowe rozłożenie białka i węglowodanów

Ostatni posiłek przed snem powinien zawierać węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, czyli takie, które nie powodują szybkiego wzrostu stężenia glukozy we krwi. Na kolację powinniśmy unikać produktów wysokobiałkowych, takich jak mięso czy ryby. Białko stanowi niezwykle ważny składnik naszej diety, jednak godziny wieczorne nie są jego sprzymierzeńcem. Umieszczając w ostatnim posiłku węglowodany złożone, takie jak ciemny ryż czy razowe produkty zbożowe, unikniemy nadmiernych skoków glukozy we krwi, jednocześnie zapewniając naszemu mózgowi idealny materiał energetyczny, pozwalający na zregenerowanie i wyciszenie komórek mózgowych.
Kolacja lekkostrawna

Przed snem powinniśmy ograniczyć spożywanie potraw smażonych, marynowanych oraz pieczonych z dodatkiem tłuszczu. Przy przygotowaniu ostatniego posiłku najbardziej właściwymi sposobami obróbki termicznej jest gotowanie na wodzie lub na parze. Postarajmy się ograniczyć również ilość tłuszczów. Zbyt tłusta kolacja angażuje w trawienie cały organizm, co prowadzi do wzrostu temperatury ciała, co może wiązać się z problemami w zasypianiu.  Z tego powodu zrezygnujmy także z ostrych przypraw, świetnie sprawdzą się w przypadku obiadu, jednak na pewno nie ułatwią nam szybkiego zaśnięcia.

Zbawienne kwasy tłuszczowe omega-3

Kwasy tłuszczowe omega-3 wykazują działanie tonizujące na układ nerwowy i poprawiają funkcjonowanie mózgu, co z pewnością ułatwi nam zapadnięcie w długi, spokojny sen. Dobrym źródłem tych kwasów są ryby, takie jak łosoś, makrela, sardynki. Jeżeli potrzebujemy użyć dodatku tłuszczu w naszej kolacji, sięgnijmy po olej lniany, który również jest świetnym źródłem kwasów omega-3.

Unikaj alkoholu, kawy i herbaty.

Alkohol, jak powszechnie się uznaje, wykazuje właściwości nasenne. Należy jednak pamiętać, że jakość takiego snu jest zdecydowanie obniżona, dlatego powinniśmy zrezygnować z prób wykorzystania lampki wina w celu oddania się w ręce Morfeusza.

Kawa i herbata zawierają takie substancje jak kofeina i teofilina. Naukowcy udowodnili, że mogą one wpływać na sen nawet do 12 godzin po spożyciu. Powinniśmy zatem  zastanowić się, czy kubek gorącej herbaty w drodze do sypialni to dobry pomysł.

Kiedy jeść ostatni posiłek?

Zapewne wiele razy słyszałeś, że nie należy jeść po godzinie 18. Taka teza ma słuszność tylko wtedy, gdy planujesz zasnąć zaraz po dobranocce. Kolacja powinna bowiem być jedzona 2-3 godziny przed snem. Wczesne spożycie ostatniego  posiłku, po dodaniu czasu poświęconego na sen, daje nam kilkanaście godzin odcięcia naszego organizmu od składników odżywczych.

Magdalena Ziółkowska
Magdalena Ziółkowska

Na co dzień studentka ostatniego semestru dietetyki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, na którym bronić będzie dyplom  opisujący żywienie w sporcie. Dzień zaczyna od kubka kawy, dzięki któremu grawitacja w okolicach łóżka staje się jakby mniejsza i nawet deszczowy poniedziałek wydaje się być łatwiejszy do zniesienia. Uzależniona od adrenaliny i życia w ciągłym ruchu, dlatego spotkać ją można na poznańskiej ściance wspinaczkowej, crossficie czy podczas górskiej wędrówki z przyjaciółmi.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE