8 błędów, które robisz po treningu

1. Pierwszym i najczęstszym błędem, z którym się spotykam jest NIE JEDZENIE po treningu

Jest to wg mnie największy problem wśród pań, które uparcie wierzą, że dzięki temu, stracą szybciej na wadze. Nic bardziej mylnego, na co często zwracam uwagę – nie zależnie od pory dnia, którą wybierzemy na trening – posiłek musi być! Jedzenie to nasze „paliwo”, które nie tylko dodaje nam energii przed treningiem, ale i pozwoli naszym mięśniom zregenerować się tuż po ćwiczeniach. Aby przyspieszyć ten proces, koniecznie po treningu musimy dostarczyć posiłek z adekwatną ilością węglowodanów, białka oraz tłuszczy. Najprostszym przykładem tego, co możesz zjeść po, jest typowy posiłek obiadowy:

  • kasza gryczana/ryż basmati, grillowana pierś z indyka (bądź inne źródło białka pochodzenia zwierzęcego, może być ryba) do tego sałatka z warzyw.

2. ​Rezygnujesz z ćwiczeń wyciszających i rozciągających ciało

Tzw. „cool down” jest niezbędny by nasz organizm – częstość skurczów akcji serca oraz ciśnienie krwi wróciło do normy, dzięki temu unikniemy urazom i kontuzjom. Z kolei potreningowy stretching pozwoli uniknąć potocznie nazywanych „zakwasów”, co w terminologii treningowej nosi nazwę DOMS (ang. delayed onset muscle soreness), czyli zespół opóźnionego bólu mięśniowego. Dobrze wykonany stretching = szybki i bezbolesny powrót do treningu.

3. Nie zmieniasz ciuchów po treningu

Pomijając aspekt higieniczny, zwracam na to uwagę, ponieważ po treningu organizm ma obniżoną odporność, z kolei odzież zatrzymuje wilgoć, dlatego też noszenie jej dłużej oraz wychodzenie z siłowni czy zajęć grupowych w mokrej koszulce, niezależnie od pory roku często jest przyczyną przeziębień i innych infekcji. Zatem koszulka po treningu obowiązkowo zmieniana!
4. Kąpiel długo po treningu

Najlepszym rozwiązaniem byłoby wziąć prysznic od razu po treningu w klubie, ale jak wiadomo, nie zawsze są ku temu warunki oraz czas. Dlatego ciepłą kąpiel należy wziąć od razu po przybyciu do domu. Będzie miała ona pozytywny wpływ na regenerację naszych mięśni, ale przede wszystkim zapobiegnie rozwojom bakterii, dla których świetnym źródłem jest nasz pot. Dzięki temu unikniemy, pojawianiu się tzw. potówek, jak również innych, niewyglądających dobrze zmian skórnych.

5. Pomijamy nawodnienie po treningu

Pijemy przed treningiem, w trakcie, natomiast często zapominamy o odpowiednim nawodnieniu PO treningu. Po treningu tracisz nawet do 2,5 l wody! Odwodnienie jest przyczyną spadku przemiany materii oraz wydolności i wytrzymałości podczas treningu. Odwodnienie zmniejsza poziom koncentracji, pogarsza pamięć krótkotrwałą i ogólny nastrój oraz powoduje bóle głowy. Trening powinien przynieść nam radość, dzięki uwolnieniu endorfin oraz satysfakcję, a nie bóle głowy, zatem nie zapominajcie o odpowiednim nawodnieniu przed, w trakcie i po. Jak pić, co i kiedy?

  • Staraj się pić w regularnych odstępach czasowych ok. 150-350 ml co 15-20 minut,
  • Zwykła woda wystarczy, jeśli wykonujesz ćwiczenia o niskiej intensywności trwające do godziny (gimnastyka ogólnorozwojowa, marsz na bieżni, rower stacjonarny) oraz jest wskazana, jeśli celem ćwiczeń jest też zrzucenie wagi,
  • W trakcie bardzo intensywnych ćwiczeń trwających do godziny (np. interwały) sięgnij po napoje z węglowodanami.

6. Nagroda po treningu w postaci drinka

Niestety nie jest to dobry sposób na nawodnienie po treningu, czy też forma posiłku potrenigowego. Alkohol po treningu spowalnia regenerację mięśni, odwadnia ciało i zwiększa ryzyko powstawania zakrzepów, a oprócz tego to „puste kalorie”. Po treningu najlepiej sięgnąć po „drinka” w postaci wody mineralnej oraz dostarczyć odpowiednio zbilansowany posiłek.

7. Zapominasz o regeneracji

Odpowiednia dawka snu jest kluczem do regeneracji naszego organizmu po treningu. Często intensywne ćwiczenia powodują nadmierne pobudzenie poprzez wydzielanie się adrenaliny i noradrenaliny po nadmiernym wysiłku fizycznym, a co z kolei może przyczynić się do problemów z zasypianiem. Dlatego też, pamiętając o roli regeneracji, wykonując jednostki treningowe w porach wieczornych, zniwelujmy ilość stymulantów typu przedtreningówka, czy kawa. Nie bójmy się „węgli” po treningu — wrzuć ich więcej, gdyż włączenie węglowodanów do kolacji pomoże ułatwiać zasypianie, zwiększając produkcję serotoniny i melatoniny zwanej też hormonem snu, dzięki czemu cieszyć będziemy się spokojnym snem.

8. Nie korzystaj z sauny bezpośrednio po wysiłku

Jest to dobry pomysł, ale najlepiej w odstępie minimum 1-2 dni od treningu. Sam trening w sobie powoduję odwodnienie, wypłukiwanie elektrolitów a dołożenie do tego sauny tuż po, może przynieść odwrotny skutek, aniżeli byśmy tego oczekiwali. Ponadto nasze tętno po intensywnym wysiłku jeszcze nie zostało ustabilizowane, ciśnienie nadal jest wysokie, dlatego też, warunki panujące w saunie dodatkowo podniosą nam w/w parametry, przyczyniając się do obciążenia układu sercowo-naczyniowego.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE