Farmy okienne, czyli jak założyć ogród w mieszkaniu?

W zalewie przetworzonej żywności w sklepach trudno znaleźć jedzenie naprawdę zdrowe. Dlatego coraz częściej stawiamy na małe gospodarstwa i rodzinne interesy. Jak ocenić, czy proponowane przez nich warzywa rzeczywiście nie zawierają chemii? Jedną z metod jest sprawdzenie ilości, ponieważ jeśli rolnik oferuje nam każde warzywo, to prawdopodobnie uprawa nie jest w pełni naturalna, a raczej wspomagana środkami chemicznymi. Niektórzy gospodarze oferują nawet dowóz żywności do domu, ale nie zmienia to faktu, że nie zawsze wiemy z wyprzedzeniem, czego będziemy potrzebować.

Świadomość, że możemy polegać na innych, pozwala nam czuć się bezpiecznie, ale czasami dobrze polegać tylko na sobie. Michael Pollan napisał w artykule dla „New York Times”, że samodzielne hodowanie roślin to najlepsze, co możemy zrobić dla środowiska. Można przerzucić odpowiedzialność na ekspertów i oczekiwać, że w przyszłości rozwiążą ten problem, ale to powoduje tylko większy bałagan w przemyśle żywieniowym. Dużo lepiej zacząć działać, co trzeba zrobić?
Farma okienna

Farma okienna jest jedną z najnowszych metod, pozwalających na uprawę warzyw w mieszkaniu. Chodzi o zapewnienie wysokiej jakości gleby oraz naturalnego światła, nie bez znaczenia jest także całoroczna kontrola klimatu. W założeniu farmy okienne to pionowe platformy do uprawy żywności w pomieszczeniach zamkniętych. Na dole jest pompa, która wysyła w odpowiedniej ilości płyny z potrzebnymi środkami odżywczymi, a te następnie spływają korzeniami rośliny, zawieszonymi w specjalnym granulacie gliny. Dodatkowo światło i temperatura zmieniają mikroklimat okien, więc sami decydujemy, co uprawiamy i jakie warunki są nam potrzebne.

Farma okienna to nowy projekt, ciągle znajdujący się w fazie testów, a twórcy chcą poznać sugestie i uwagi. Projekt jest otwarty, nie powstaje w zamkniętym laboratorium, lecz autorzy upubliczniają kolejne fazy testów i prac, prosząc o opinie i wsparcie odbiorców. Pierwsze stworzone systemy działały, więc udało się wyhodować pomidory lub ogórki, ale z drugiej strony urządzenia okazały się nieszczelne, przez co zanotowano ogromne straty energii i wysokie koszty stosowania.

Badaj i rozwijaj to sam

Twórcy postanowili jak najbardziej otworzyć się na ludzi, pokazując projekty w mediach społecznościowych. Opisali ich działanie, wyjaśnili, jak stworzyć coś podobnego, a nawet powiedzieli, co jest nie tak. Ludzie zaczęli eksperymentować, budowali własne farmy okienne i dzielili się przemyśleniami, wadami, a nawet pomysłami na usprawnienie systemu. W ten sposób na całym świecie pojawiają się innowacyjne farmy okienne oraz ich testerzy. Naukowcy nazwali swój sposób pracy R&D-I-Y (research and develop it yourself), czyli badaj i rozwijaj to sam. Kolejni odbiorcy sprawdzają działanie farm oraz przekazują swoje spostrzeżenia, dzięki którym system będący w fazie testów, stale jest usprawniany i poprawiany.

Taki system pracy pozwala wyeliminować błędy, ale także wskazuje, co może być istotne dla potencjalnego odbiorcy. Kolejni użytkownicy systemu, dzielą się swoimi wątpliwościami, pytają oraz wyjaśniają niektóre wątpliwości, przez co można już na etapie tworzenia, dostosować urządzenie pod konkretne oczekiwania odbiorcy. Twórcy projektu dzielą się swoją wiedzą, udzielają rad osobom chcącym wypróbować działanie farmy okiennej, a nawet dostarczają materiały, więc każdy, w dowolnym miejscu na świecie może założyć własną farmę żywności.

Co możemy zyskać? Jeśli chcemy, żeby podejście do żywności i konsumpcji uległo zmianie, musimy przestać myśleć o sobie jak o konsumentach, którzy są tylko odbiorcami usług i nabywcami dóbr. Pora zrozumieć, że tylko wspólne działanie może nas przybliżyć do określonego celu. Projekty tworzone przez społeczność zazwyczaj żyją własnym życiem. Z jednej strony opieramy się na zdobytych już doświadczeniach, a z drugiej tworzymy coś z myślą o przyszłości.

Marta Nowak
Marta Nowak

Doktorantka na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Pilnie śledzi wszystkie zmiany zachodzące w sferze literatury i kultury. Szczególnie zafascynowana fantastyką oraz nowymi mediami, a od 2013 roku współpracuje z portalem Game Exe. Jej pasją jest także literatura dla dzieci oraz przekład. Uważnie śledzi rozwój polskiej kultury.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE