Wakacje pod chmurką

Camping to popularny sposób na wypoczynek na całym świecie. Swoich wielbicieli ma szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie ok. 40 milionów ludzi rocznie wybiera tę formę rekreacji. W Polsce „wakacje pod chmurką” często kojarzyły się z czasami PRL-u, więc w pewnym momencie odeszły do lamusa na rzecz turystyki zagranicznej, ale od niedawna znów przeżywają swój renesans. Jesteśmy zmęczeni szybkim tempem życia i pracy, do tego sytuacja polityczna w wielu, dotąd atrakcyjnych turystycznie, krajach jest coraz bardziej niepokojąca, więc wybieramy naszą polską przyrodę, ciszę, prostotę i kontakt z naturą. Bo w campingu o to przede wszystkim chodzi – o relaks, zabawę i wypoczynek na łonie natury. Wystarczy namiot albo przyczepa i możemy za niewielkie pieniądze spędzić najlepsze i najzdrowsze wakacje.​

O krok bliżej do natury i aktywności

Camping nie wymaga wiele wysiłku, ale na pewno przyczynia się do zwiększenia naszej aktywności. Dobrym przykładem jest rąbanie drewna na opał – choć nie są to ćwiczenia, to jednak trzeba włożyć w to sporo energii. Do tego dochodzą codzienne czynności, pływanie, wędrówki po lesie, sport, wycieczki rowerowe, gry w piłkę i wiele innych. Wszystkie te działania nie tylko zapewnią przyzwoity trening, ale także stymulują proces spalania kalorii, a dużo czasu spędzanego na słońcu daje zastrzyk witaminy D.

Życie na campingu pomaga także wyregulować zegar biologiczny i zlikwidować problemy ze snem. Przebywając cały dzień na świeżym powietrzu, dotleniamy nasz organizm, a naturalne światło powoduje, że dopasowujemy nasz tryb życia do cyklu dnia. Wraz z zachodem słońca organizm w naturalny sposób przygotowuje się do snu, a budzi się wraz ze wschodem i z całą przyrodą.

W otoczeniu najbliższych

Camping pozwala też, a może przede wszystkim, na bycie z bliskimi. Siłą rzeczy całe dnie spędza się wtedy z rodziną lub przyjaciółmi, często bez dostępu do szerokopasmowego internetu i telewizji. To okazja do naprawienia zepsutych relacji, nadrobienia zaległych rozmów, do wspólnej zabawy i cieszenia się z bycia razem. Nawet jeśli pada deszcz, camping może być świetną zabawą i relaksem. Można wsłuchiwać się w dźwięk kropli uderzających o płótno namiotu lub dach przyczepy, w kojący szum deszczu i wiatru, odpoczywać, słuchając odgłosów lasu, śpiewu ptaków. Dostawiając markizę, można zrobić część jadalną, postawić stół i spędzać czas, grając w gry planszowe, czytać książki, grillować, czy snuć opowieści. Takiej bliskości i odstresowania się nie zapewni żadna zagraniczna wycieczka.

Gdzie tylko nas nogi poniosą

Plusem campingu, oprócz niewielkich kosztów, jest też to, że możemy jechać dokąd chcemy i na ile czasu chcemy. Pola campingowe znajdziemy praktycznie w każdej części kraju i sami decydujemy, czy chcemy być wśród większej liczby ludzi, czy na uboczu. W ten sposób możemy spędzić cały urlop zarówno w jednym miejscu, jak i zwiedzając wiele różnych. Rozbicie i złożenie namiotu zajmuje chwilę, a jeśli podróżujemy samochodem z przyczepą lub camperem, wystarczy po prostu zaparkować na dzień czy dwa, pozwiedzać okolicę i jechać dalej. Camping to chyba najtańsza i najprostsza forma turystyki nawet w bardzo licznym gronie. To także doskonały sposób na poznawanie nie tylko nowych miejsc, ale też innych ludzi. To też okazja do zdobycia nowych doświadczeń i nauczenia się radzenia sobie w trudniejszych warunkach, niż żyjemy na co dzień.

Przebywanie na łonie natury pomaga zredukować stres, oderwać się od codziennych problemów, poprawić nastrój, żyć w zgodzie z sobą, bliskimi i naturą. Patrząc w gwiazdy w nocy bez sztucznego światła, zanieczyszczeń wytwarzanych przez miasto, uświadamiamy sobie, że jesteśmy częścią jednego wielkiego, wręcz niewyobrażalnie ogromnego wszechświata. I to wszystko jest doskonałym powodem, by wybrać się na camping!

Elżbieta Ignacionek
Elżbieta Ignacionek

Pracownik socjalny i kulturoznawca z wykształcenia, redaktorka i korektorka z zawodu. Z pasją zgłębia tajniki samorozwoju i redukcji stresu w życiu codziennym. W wolnym czasie zajmuje się wyrobem biżuterii i prowadzi zajęcia kreatywne dla dzieci.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE