Skóra – jak o nią dbać, żeby była piękna?

Pojęcie piękna jest bardzo względne – każdy postrzega je inaczej. Nie da się jednak ukryć, że zewnętrzne piękno jest silnie związane z wyglądem naszej skóry, która z biegiem lat może tracić swój młodzieńczy blask. Aby skutecznie opóźnić jej proces starzenia się i chronić przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, warto zadbać o nią jak najwcześniej.
Rozpoznanie typu cery

Prawidłowa identyfikacja indywidualnego typu cery jest podstawą do rozpoczęcia jej odpowiedniej pielęgnacji. Wyróżniamy cerę normalną, suchą, tłustą i mieszaną. Typ cery jest zależny nie tylko od czynników genetycznych, ale też od poziomu tłuszczu produkowanego przez gruczoły łojowe i poziomu wody wydalanego przez gruczoły potowe. Aby dobrze rozpoznać nasz typ cery, należy obserwować jej reakcje na stosowanie tłustego kremu, wody z mydłem oraz na zachodzące zmiany atmosferyczne, takie jak słońce, suche powietrze czy wiatr. Skóra sucha występuje najczęściej na policzkach i skroniach, a tłusta na czole, nosie i brodzie. Ta pierwsza charakteryzuje się nadmierną produkcją łoju, połyskiem i świeceniem. Bardzo często występują na niej trądzik i zamknięte pory. Podstawą pielęgnacji cery tłustej jest oczyszczanie, złuszczanie i nawilżanie. Należy unikać kosmetyków z alkoholem, który podrażnia skórę i stosować preparaty o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym z zawartością kaolinu, talku, skrobi, pochodnych cynku i miedzi. Cera sucha z kolei jest jasna i łuszcząca, ze skłonnością do szybkiego starzenia się. Dlatego nie tylko należy w odpowiedni sposób dostarczać jej wody, ale też zatrzymywać w niej wilgoć. Do tego celu dobrze sprawdzają się witaminy, ceramidy i kwas hialuronowy. W celu utrzymania w dobrej kondycji skóry normalnej należy stosować kremy nawilżające, z odpowiednimi filtrami przeciwsłonecznymi oraz delikatne mydła dla dzieci. Zdecydowanie najtrudniejszą w pielęgnacji jest cera mieszana. Osoby z tym typem cery powinny stosować w odpowiednie miejsca 2 rodzaje kremów – przeznaczone zarówno dla cery suchej, jak i tłustej.

Prawidłowe nawilżanie

To, jak wygląda nasza cera, nie zawsze zależy tylko od samego procesu jej starzenia się. Znaczący wpływ mają na to również cechy dziedziczne, klimat oraz środowisko, w którym aktualnie przebywamy. Mogą one powodować uszkodzenie skóry objawiające się przemieszczaniem się wody z dolnych warstw na zewnętrzną część naskórka i jej odparowywanie, czego wynikiem jest jego nadmierne wysuszanie się i starzenie się cery. Gdy największy jej deficyt odnotowuje się w najbardziej zewnętrznej części rogowej, może dochodzić nawet do pękania i nadmiernej szorstkości. Pogorszenie koloru skóry oraz jakiekolwiek zmiany jej wyglądu wynikają z ubytków w głębszych warstwach naskórka. Natomiast zmiany struktury kolagenu i elastyny, które powstają w skórze właściwej, przyczyniają się do powstawania zmarszczek. Z upływem lat proces odnowy białek ulega pogorszeniu. Jednak wpływ każdego z tych czynników można ograniczyć, stosując właściwą pielęgnację, której podstawą jest prawidłowe nawilżanie. Możemy ją osiągnąć poprzez stosowanie odpowiednich preparatów. Największe znaczenie dla skóry mają substancje o działaniu antyoksydacyjnym mające zdolność do zwalczania wolnych rodników. Należą do nich głównie witamina C, E, beta-karoten, likopen oraz retinol. Przy wyborze kosmetyków warto więc zwrócić uwagę na obecność tych antyoksydantów w ich składzie. Godnym polecenia produktem do codziennej pielęgnacji skóry, mający działanie przeciwzmarszczkowe jest maska Royal Gold Mask. Zawiera ona bogate w antyoksydanty oliwę z oliwek, żen-szeń, miłorząb japoński oraz dużą ilość wapnia. Ogromną zaletą kosmetyku jest całkowicie naturalne pochodzenie obecnych w nich składników, które w połączeniu ze sobą zapewniają świeżą, gładką oraz lśniącą skórę.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE