DNA Lifestyle Coach, czyli czy Internet może zastąpić wizytę u lekarza?

W Internecie można znaleźć wiele porad zdrowotnych, które w dużej mierze nie są prawdziwe, a w najgorszych przypadkach mogą okazać się szkodliwe. Wszystko dlatego, że bardzo często nie są poparte dokładnymi badaniami, a co więcej skupiają się na ogólnych zasadach, nie na indywidualnym przypadku. Nasz mózg ma także tendencję do oszukiwania samego siebie, a w konsekwencji, czytając informacje na temat pewnych chorób od razu zaczynamy zauważać pewne symptomy i dostrzegać problemy, z którymi na szczęście nie musimy się borykać.

Dlaczego DNA Lifestyle Coach jest lepszy od innych aplikacji

Podobne wątpliwości mogą się pojawić, jeśli planujemy korzystać z aplikacji mobilnych, mających doradzać nam w kwestiach zdrowotnych. To się jednak niedługo może zmienić, ponieważ powstała specjalna aplikacja DNA Lifestyle Coach, która przy tworzeniu porad zdrowotnych uwzględnia genetykę oraz łączące się z nią indywidualne potrzeby użytkownika. Nowe oprogramowanie to wirtualny trener, ale od innych programów tego typu różni się tym, że przed wygenerowaniem wskazówek dotyczących diety, aktywności fizycznej, zwalczania stresu czy pielęgnacji skóry i zębów, analizuje kod DNA i dokonuje indywidualnej oceny potrzeb i problemów.
Jak to działa?

Internauta musi pobrać sterylną pałeczką wymaz z policzka, a ślinę w probówce wyśle do laboratorium, po czym przekaże wyniki przedstawicielom Titanovo, czyli twórcom nowej aplikacji. Zespół badaczy zanalizuje otrzymane dane, wprowadzi je do programu i od tej chwili DNA Lifestyle Coach będzie mógł zacząć działać i na podstawie indywidualnych cech użytkownika, ustali specjalnie dobrane pod jego potrzeby i warunki zalecenia.

Czego się dowiemy?

W założeniu porady mają być udzielane w pięciu wymienionych kategoriach, a zatem dotyczą raczej kwestii estetyki oraz zdrowia wynikającego z naszego trybu życia i sposobu działania. Nawet tak zindywidualizowana aplikacja nie zastąpi nam badań diagnostycznych albo konsultacji z lekarzem w razie poważniejszej choroby. Pozwoli jednak skontrolować dietę, dobrać właściwe ćwiczenia, skutecznie pokonać stres, a nawet zaoszczędzić trochę czasu na wizytach u stomatologa i dermatologa.

Użytkownicy dowiedzą się, jak skomponować posiłki na co zwrócić uwagę, gdyż DNA Lifestyle Coach powie im, jakich potrzebują witamin i minerałów. Poza pomocą w tworzeniu posiłków i układaniu diety, aplikacja przyda się, kiedy szukamy odpowiednich kosmetyków, bo powie nam, które z nich najlepiej ochronią i odżywią naszą skórę. W zalewie produktów do pielęgnacji urody taka wiedza może okazać się bezcenna. Program podpowie nawet, jak skutecznie zredukować stres. Aplikacja zapewne najbardziej spodoba się internautom, którzy gubią się w natłoku różnych porad i informacji pojawiających się w sieci i chcieliby otrzymać wartościowe porady. Bardzo często osoby chcące prowadzić aktywny, zdrowy styl życia już stosowały podobne rozwiązania, ale wyniki zazwyczaj nie były zadowalające. Przede wszystkim dlatego, że porady nigdy wcześniej nie skupiały się na indywidualnych problemach i uwarunkowaniach genetycznych użytkowników.

Najpierw Kickstarter, potem cały świat

Twórcy potrzebują na wprowadzenie aplikacji na rynek 25 tysięcy dolarów, z czego dotychczas udało im się zebrać 12. To pokazuje, że na rynku jest zapotrzebowanie na tego typu produkt, a poza tym pozwala rozpocząć pracę bez dużego ryzyka finansowego. DNA Lifestyle Coach może nie wyśle lekarzy na bezrobocie, ale na pewno ułatwi codzienne dbanie o zdrowie i nauczy ludzi, że informacje z Internetu mogą być tak samo wartościowe, jak ze wszystkich innych źródeł. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie ich szukać.

Marta Nowak
Marta Nowak

Doktorantka na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Pilnie śledzi wszystkie zmiany zachodzące w sferze literatury i kultury. Szczególnie zafascynowana fantastyką oraz nowymi mediami, a od 2013 roku współpracuje z portalem Game Exe. Jej pasją jest także literatura dla dzieci oraz przekład. Uważnie śledzi rozwój polskiej kultury.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE