Żeby zaprowadzić w domu szczęście…

Prostota to najwyższa forma wyrafinowania …(Steve Jobs ), a

piękne wnętrza z pewnością uczyniłyby ludzi szczęśliwymi… ( Ellen Key)

Piękne jest to co praktyczne, przydatne, zaprojektowane z myślą o swoim przeznaczeniu i wyrażające ducha użytkownika lub twórcy. Piękno zaczyna się w domu. Każdy z nas ma potencjał do stworzenia pięknego, przyjaznego domu. Warto włożyć w to trochę wysiłku, bo piękny, ciepły dom, przekłada się na samopoczucie i może zmienić życie.

Oczywiście, każdy to piękno widzi inaczej. Każdy ma swój wizerunek i wyobrażenie na temat piękna… To tak jak projektanci, każdy ma swoją wizję i stara się przedstawić ją w taki sposób, aby zainspirowała innych.

I my możemy stworzyć taki dom, takie wnętrza aby zainspirowały innych. Możliwości, pomysłów i sposobu ich realizacji jest mnóstwo. A jak najprościej w praktyce stworzyć, ciepły przyjazny i szczęśliwy dom?
Przede wszystkim opierając się na swoich indywidualnych upodobaniach, ale i ciągle inspirować się i poszukiwać, nie bać się eksperymentowania.

  • Opierać się na funkcjonalności, ale jednocześnie odnaleźć swój styl,
  • Czerpać inspiracje z natury: lasów, gór, łąk, wsi, morza, ognia,
  • Otaczać się materiałami naturalnymi takimi jak drewno, kamień, len, wełna i szkło,
  • Przedkładać wysokiej jakości rzemiosło nad przeciętność, standardowość,
  • Nie bać się łączyć starego z nowym,
  • Czerpać ze źródeł światła, bawić się nim , mieć go we wnętrzu jak najwięcej się da,
  • Kolory i tekstury, próbować rożnych łączeń i rozwiązań,
  • Uczyć się, dociekać, oglądać i słuchać, próbować i nigdy się nie poddawać.

Urządzanie wnętrz, tworzenie ciepłego przyjaznego w nim klimatu to proces, który nie kończy się wraz zrealizowaniem projektu czy remontu, to trwa i ewaluuje wraz z mieszkańcami, zmieniającymi się modami, potrzebami domowników.

Jak już wielokrotnie wspominałam dom nie musi być duzy, bogaty czy urządzony w konkretnym wyszukanym stylu, dom musi być nasz i mamay się w nim czuć dobrze, tak po prostu.

Warto zadawać sobie pytania:

1.      Czy czuje się w swoim domu spokojnie i czy w nim odpoczywam, czy mam upragnioną ciszę i spokój?

2.      Czy mój dom jest czysty i zadbany, kiedy ostatnio malowaliśmy pokoje?, kiedy myliśmy okna itp.

3.      Czy do wnętrz wpada odpowiednio dużo światła?

4.      Kiedy ostatnio robiłam generalne porządki? ( porządek w domu, to porządek w umyśle)

5.      Czy mam w domu namiastkę natury…typu kwiaty,

6.      Czy przykładam wagę do rodzinnych posiłków, spędzania wspólnego czasu, rozmów, gotowania itp.?

7.      Czy są w domu zwierzęta…wiem, że nie każdy może je mieć z różnych względów, a le jeśli warunki na to pozwalają, to jak najbardziej zachęcam do tego, aby były w domu

8.      Czy potrafię rozmawiać i czuć się w swoim domu swobodnie.

9.      Jak ważna jest dla mnie sztuka, kultura, książka i dobry film, i czy czerpię z nich inspirację?

10.  Czy szanuję to co stworzyłam, czy umiem się z tego cieszyć i to podziwiać.

To bardzo ważne pytania, na których udzielenie odpowiedzi pozwoli stworzyć ciepły szczęśliwy dom, wiadomo problemów w życiu nie brakuje nikomu, ale o ile łatwiej jest przyjść do miejsca w którym czuję że wszystko staje się łatwiejsze…tak po prostu.

Stwórzmy w swoich domach klimat hygge, klimat o którym ostatnio tak często się mówi i pisze, klimat który oznacza przytulność, bliskość oraz towarzyskość. To nie musi być doskonałe, nie musi wpasowywać się w żadne kanony, to musi być nasze indywidualne skrojone na możliwości każdego z nas domowe ciepłe szczęśliwe ognisko, nasz szczęśliwy i ciepły dom.

Agata Murawska
Agata Murawska

Wnętrza i ogrody to moja pasja. Ogromne znaczenie ma dla mnie przestrzeń w której się znajdujemy, to jak wygląda, a przede wszystkim to jak się w niej czujemy. Jestem uzależniona od wszystkiego co jest związane z wnętrzami, z ich wystrojem. Miłość do piękna i swoją pasję postanowiłam przeobrazić w zawód, w swoją pracę. Chcę pomagać ludziom w tworzeniu ich przestrzeni w taki sposób, aby czuli się w niej przede wszystkim dobrze i pięknie. Jestem absolwentką kursów Ann Mourice House Doctor organizowanych przez EDUCONCEPT Instytut Edukacji i Kreatywności, oraz kursów z zakresu designu i stylizacji wnętrz organizowanych przez CREATORA.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE