Czy warto umieścić dziecko w klasie integracyjnej?

Rodzice często obawiają się, że w klasie integracyjnej będzie niższy poziom nauczania niż w innych grupach. Oczywiście wiele zależy od rodzaju niepełnosprawności dzieci, ale warto pamiętać, że niepełnosprawność ruchowa najczęściej w żaden sposób nie wpływa na poziom intelektualny dziecka. Poza tym może być bardzo dużo korzyści zarówno dla dzieci zdrowych, jak i tych z niepełnosprawnością.

 

Dzieci zdrowe

Uczą się pomagać innym

Pomagać też trzeba umieć tak, żeby nie robić niczego na siłę i nie wprawiać osoby z niepełnosprawnością w zakłopotanie. Warto nauczyć się jak reagować i w jakich sytuacjach zacząć działać.

 

 

Stają się bardziej wrażliwe i otwarte

Bardzo często unikamy rozmowy na temat niepełnosprawności, bo wydaje nam się to niestosowne. Dziecko w takiej grupie otworzy się na innych, nie będzie się bać i unikać choroby jako czegoś, czego lepiej nie dostrzegać. Poza tym nauczy się także rozmowy prowadzonej w taki sposób, żeby obie strony czuły się komfortowo.

 
 

Pozbywają się stereotypów

Niestety chorobie i niepełnosprawności towarzyszy często bardzo wiele stereotypów, co jest naturalne, jeśli nie mamy kontaktu z takimi osobami. Tymczasem problem jest dużo bardziej skomplikowany, a dziecko uczy się podchodzić do innych bez szkodliwych uprzedzeń.

 

Integrują się w grupie

Nasze społeczeństwo jest bardzo zróżnicowane, więc im szybciej nauczymy dziecko radzenia sobie w tak mieszanej i niejednolitej grupie, tym lepiej będzie sobie potem radziło w dorosłym życiu.

 

Dzieci z niepełnosprawnością

 

Nie czują się wykluczone

Dzieci z niepełnosprawnością, które przebywają w grupie ze zdrowymi rówieśnikami są traktowane tak samo jak pozostali uczniowie. Dzięki czemu nie czują się osamotnione i wykluczone.

 

Wychodzą z domu

Oczywiście można zorganizować dziecku prywatne lekcje albo nauczanie w domu, ale w ten sposób zamkniemy je niepotrzebnie w czterech ścianach. Dziecko przebywające z rówieśnikami, pełnosprawnymi lub nie, uczy się funkcjonowania w grupie oraz społeczności, nabiera też więcej pewności siebie.

 

Uczą się akceptować chorobę

Każda niepełnosprawność jest pewną komplikacją codzienności, bo może trzeba przyjąć leki, odwiedzić lekarza czy pokonać bariery architektoniczne. Bycie częścią grupy uczniów w integracyjnej klasie pozwala nabrać dystansu do tych problemów i zauważyć, że nie stanowią one przeszkód nie do pokonania. Dziecko z niepełnosprawnością może normalnie skończyć szkołę, znaleźć pracę i założyć rodzinę, bo czemu nie?

Wybór szkoły i klasy to oczywiście wynik decyzji rodzica, ale warto pomyśleć o korzyściach wykraczających tylko poza zdobywanie wiedzy. W końcu rola szkoły nie ogranicza się tylko do przekazywania wiedzy.

 

Marta Nowak
Marta Nowak

Doktorantka na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Pilnie śledzi wszystkie zmiany zachodzące w sferze literatury i kultury. Szczególnie zafascynowana fantastyką oraz nowymi mediami, a od 2013 roku współpracuje z portalem Game Exe. Jej pasją jest także literatura dla dzieci oraz przekład. Uważnie śledzi rozwój polskiej kultury.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE