Jak się przygotować do rodzinnego wyjazdu?

Każdy rodzinny wyjazd to swego rodzaju wyzwanie organizacyjne, jednak największe stanowi wyjazd na dłuższy urlop. I to niezależnie od tego, czy w kraju, czy za granicą. Dobrze zaplanowany wyjazd to okazja do bycia razem w oderwaniu od codziennych trosk, do wspólnej zabawy i tworzenia radosnych wspomnień. To nieraz także okazja do naprawienia rodzinnych relacji i wzmocnienia więzi. Dlatego zawsze, czy latem, czy zimą, do takiej wycieczki należy się dobrze przygotować.

Zainteresowania

Pamiętaj, że każdy z członków rodziny ma swoje upodobania, zainteresowania i preferencje. Rodzice na przykład chcą pozwiedzać zabytki, poszusować na stoku albo poleżeć na plaży, a dzieci wolą wesołe miasteczko, park rozrywki albo zjazdy saneczkowe. Organizując wspólny wyjazd, należy wziąć pod uwagę oczekiwania wszystkich. Dlatego najlepiej usiąść razem i wysłuchać, co kto by chciał robić w czasie wyjazdu. Gdy będzie wiadomo, co kogo interesuje, łatwiej będzie wybrać cel i zorganizować czas tak, aby każdy był zadowolony.

Budżet

Drugim aspektem dobrze zaplanowanej wycieczki jest budżet. Powinien uwzględniać wszystkie aspekty podróży, a więc kwestię kosztów przejazdu, długości pobytu, wyżywienia, noclegu i rozrywki. Na podstawie wielkości rodziny trzeba określić konkretne kwoty na każdego członka. Budżet powinien być w stanie pokryć wszystkie potrzeby każdego z nich, oczywiście w granicach rozsądku, tak aby nikt nie czuł się pokrzywdzony. Dobrze jest mieć też przygotowaną rezerwę na nadprogramowe wydatki, lekarstwa lub inne nieoczekiwane sytuacje.
Termin wyjazdu

Bardzo ważne jest też wybranie odpowiedniego terminu wyjazdu. Nie każdy bowiem może wziąć urlop, kiedy chce, a dzieci nie powinny przerywać nauki. Jeśli jednak nie ma innej możliwości, należy się upewnić, że dziecko będzie miało możliwość nadrobienia lekcji i nie będzie mieć kłopotów w szkole. Dobrze jest porozmawiać z nauczycielami i uprzedzić o takiej ewentualności. Najlepiej jednak organizować wyjazdy w czasie wakacji, ferii lub przerw świątecznych.

Warunki klimatyczne

Powinno się też wziąć pod uwagę warunki klimatyczne docelowego miejsca podróży, gdyż zazwyczaj są różne zależnie od pory roku i przez to mają wpływ na ofertę turystyczno-rozrywkową. Dlatego wspólną wycieczkę najkorzystniej jest zaplanować w czasie zależnie od przeznaczenia, gdy dane miejsce ma wiele do zaoferowania.

Dokumenty

Ostatnią kwestią są dokumenty. Jeśli miejsce docelowe urlopu znajduje się za granicą, konieczne mogą być paszporty. Jeśli któryś z członków rodziny go nie posiada, to odpowiednio wczesne planowanie wyjazdu pozwoli na wyrobienie ich na czas. To samo dotyczy polis ubezpieczeniowych, recept lub innych niezbędnych dokumentów.

Transport

Niezależnie od celu podróży, z wyprzedzeniem należy też zrobić przegląd samochodu i dokonać niezbędnych napraw – jeśli środkiem transportu ma być auto, lub kupić bilety – jeśli ma to być pociąg, autokar lub samolot. Kupno biletów wcześniej może także znacznie obniżyć koszt podróży. Większość linii lotniczych oferuje bezpłatne loty dla dzieci do określonego wieku dziecka. Dobrym pomysłem jest też szukanie pakietów rodzinnych, które pozwolą na zaoszczędzenie pieniędzy. Dzięki temu będzie można przeznaczyć większą kwotę na inny cel.

Tak przygotowani możemy skupić się na wyborze walizek i sporządzić listę niezbędnych rzeczy do spakowania. A następnie ruszyć w drogę i cieszyć się wspólną przygodą.

Elżbieta Ignacionek
Elżbieta Ignacionek

Pracownik socjalny i kulturoznawca z wykształcenia, redaktorka i korektorka z zawodu. Z pasją zgłębia tajniki samorozwoju i redukcji stresu w życiu codziennym. W wolnym czasie zajmuje się wyrobem biżuterii i prowadzi zajęcia kreatywne dla dzieci.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE