Ekologiczny proszek do prania (DIY)

W dzisiejszych czasach chyba mało kto robi proszek samodzielnie, jednak aby uniknąć wielu toksycznych składników warto się nad tym zastanowić tym bardziej, że jest to bardzo proste, a dodatkowo nie zajmie nam to więcej niż 5 minut.
W sklepowych proszkach do prania znajdziemy między innymi:

  • Chlor – silny przeciwutleniacz, który działa drażniąco na nasze błony śluzowe oraz układ oddechowy.
  • Fosforany – odpowiedzialne za powstawanie wielu alergii oraz chorób płuc i nerek.
  • Środki powierzchniowo czynne, które również powodują alergie.
  • Wybielacze (tj. podchloryn sodu i wapnia) – powodują podrażnienia błon śluzowych.
  • Enzymy – powodują alergie oraz podrażnienia.

Jak widzicie w proszku znajduje się wiele szkodliwych substancji odpowiedzialnych nie tylko za alergie, ale również za inne schorzenia. Warto więc zrobić swój ekologiczny proszek już dziś i nie truć więcej swojej rodziny i siebie.

Składniki:

2 szklanki boraksu
2 szklanki sody kalcynowanej (uwaga nie jest to, to samo co soda spożywcza)
2 szklanki płatków mydlanych
olejku eterycznego (tutaj wybór zależy już od naszych upodobań)

Wykonanie:

Wszystkie suche składniki mieszamy dokładnie ze sobą. Na końcu dodajemy około 20 kropli olejku eterycznego, jeszcze raz dokładnie mieszamy. I oto cała filozofia. Tak przygotowany proszek przechowujemy w szczelnym opakowaniu.

Proszku należy używać tak samo jak normalnego sklepowego. Doskonale radzi sobie z wszelkimi zabrudzeniami, a do tego jest bezpieczny dla naszego zdrowia.

Angelika Ziętek
Angelika Ziętek

Nazywam się Angelika. Jestem absolwentką Górnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości. Moją pasją jest psychologia oraz poznawanie zdrowszych, naturalnych kosmetyków i środków czystości oraz tworzenie ich samemu. Swój wolny czas uwielbiamy spędzać na świeżym powietrzu, w domku nieopodal Wadowic, z dala od miejskiego zgiełku, który niestety towarzyszy nam na co dzień. Ponad dwa lata temu po przeczytaniu pewnego artykułu i przeanalizowaniu składów kilku detergentów i kosmetyków postanowiłam wyrzucić chemię z mojego domu i nie truć więcej przede wszystkim mojego dziecka. Stwierdziłam, że środki czystości będę robić sama.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE