Inteligentne lustro

Stajesz przed lustrem i oglądasz się ze wszystkich stron? Zastanawiasz się, czy na pewno dobrze wyglądasz, a ubrania leżą tak dobrze, jak myślałaś, stojąc w kolejce do kasy? Stanie przed lustrem to podobno przejaw próżności, ale już niebawem może oznaczać troskę o zdrowie i piękną sylwetkę, gdyż w Kalifornii powstało specjalne, inteligentne lustro. Dzięki niemu nie tylko sprawdzisz, czy dobrze wyglądasz w nowej sukience, lecz przede wszystkim urządzenie przygotuje specjalny model twojego ciała i powie, ile wynosi zawartość tłuszczu w organizmie.
Lustro stworzone z myślą o sportowcach

Lustro zostało stworzone z myślą o osobach uprawiających sport, które dzięki temu będą mogły bez najmniejszego wysiłku monitorować swoje postępy i zauważą efekty. Większość ludzi traci zapał do ćwiczeń po upływie około 6 tygodni, przyczyny mogą być oczywiście różne, ale jedną z nich jest to, że nie monitorujemy swoich postępów. Mówi się też o tym, że sami zauważamy pierwsze efekty po 4 tygodniach, najbliżsi potrzebują 8, a wszyscy ludzie z otoczenia doceniają naszą pracę dopiero po 12 tygodniach.

Wyniki zazwyczaj nie są widoczne gołym okiem, zwłaszcza, że nasz organizm stara się magazynować tłuszcz, przewidując kolejne etapy wysiłku czy mniejszej ilości dostarczanych kalorii. Podczas treningu zwiększa się także masa mięśni, a są one cięższe od tłuszczu. Podczas treningu należy zatem pamiętać, że brak widocznych czy spektakularnych efektów już od pierwszego dnia treningu nie oznacza, że nasz organizm nie pracuje i nie spala tłuszczu. Dzięki Naked 3D Fitness Tracker użytkownik od razu dostanie informację zwrotną dotyczącą zmian w jego ciele, a nic tak nie motywuje, jak widoczne efekty ciężkiej pracy.

Czym jest Naked 3D Fitness Tracker?

Urządzenie składa się z 3 części: inteligentnego lustra z procesorem i czujnikiem służącym do skanowania otoczenia, obrotowej platformy z wagą oraz skonfigurowanej z nimi aplikacji, która analizuje wyniki i przesyła je użytkownikowi. Wszystko zaczyna się od tego, że stajemy na platformie i pozwalamy, żeby lustro i waga dokonały potrzebnych badań i przeskanowały nasze ciało. Cały proces trwa około 20 sekund i pozwala dokonać dokładnych pomiarów całego organizmu. Urządzenie poda nam wagę i procentową ilość tłuszczu w ciele, ale umożliwi też zaplanowanie treningu.

Urządzenie przedstawia specjalnie przygotowany wykres, obrazujący postępy w treningu oraz tempo spalania tłuszczu. Dzięki temu dowiemy się jak nam idzie, ale też będziemy mogli skorygować błędy w diecie i ćwiczeniach. Aktywność fizyczna, która jest dobra dla jednej osoby, u innej może okazać się dużo mniej skuteczna. Niektórzy ludzie spalają najwięcej tkanki tłuszczowej podczas treningu aerobowego, a u innych sprawdzi się trening interwałowy bądź siłowy. Wszystko jest kwestią indywidualną, zależną od naszego organizmu, stylu życia, a nawet upodobań, bo najskuteczniejsze są zawsze te ćwiczenia, które sprawiają nam przyjemność.
Inteligentne lustro – czy każdy może sobie na nie pozwolić?

Na razie Naked Fitness 3D Tracker jest dostępny tylko na terenie Stanów Zjednoczonych, użytkownicy mogą go zamówić w przedsprzedaży, ale urządzenie kosztujące 499 dolarów dostaną dopiero w 2017 roku. Twórcy zapowiadają sprzedaż także w innych krajach, ale jeszcze nie podali informacji kiedy i na jakich zasadach miałoby się to odbywać. Prawdopodobnie w Polsce będziemy musieli jeszcze trochę poczekać na prywatnego, „lustrzanego” trenera i dietetyka.

Oczywiście żadna aplikacja nie zastąpi samozaparcia, zapału oraz chęci do zmian, ale nowoczesne urządzenia mogą nam pomóc kontrolować postępy i korygować błędy. Co więcej, zawsze najbardziej motywują nawet niewielkie zmiany, które możemy zaobserwować bez czekania tygodniami czy miesiącami aż waga drgnie. Pojawienie się urządzenia takiego jak Naked Fitness 3D Tracker pokazuje także duże zapotrzebowanie na rzetelną informację zwrotną. Jesteśmy coraz bardziej świadomi swojego ciała i sposobu jego funkcjonowania, więc chcielibyśmy, żeby nasz trening przynosił oczekiwane efekty i był dostosowany do potrzeb czy fizycznych uwarunkowań.

Marta Nowak
Marta Nowak

Doktorantka na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Pilnie śledzi wszystkie zmiany zachodzące w sferze literatury i kultury. Szczególnie zafascynowana fantastyką oraz nowymi mediami, a od 2013 roku współpracuje z portalem Game Exe. Jej pasją jest także literatura dla dzieci oraz przekład. Uważnie śledzi rozwój polskiej kultury.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE