5 domowych sposobów na wrastające włoski

Prawdopodobnie już tego doświadczyłaś. Golisz włosy na nogach lub pod pachami i zazwyczaj wszystko jest w porządku, ale czasami niektóre włosy nie wyrastają, tylko wydaje się, że utknęły pod skórą. Nie jest to nic szczególnie groźnego, ale może skutkować zaczerwienieniem, swędzeniem i wypryskami, a wszystko to sprawia, że jest dość irytujące. Na szczęście można dość łatwo uporać się z wrastającymi włoskami. Jak w domowym zaciszu pozbyć się problemu?

1. Cukier

Cukier jest doskonałą podstawą peelingu, który pozwoli ci usunąć nadmiar naskórka blokującego wzrost włosa, a przy tym jest delikatny i dodatkowo nawilży skórę.

Wymieszaj na gładką masę filiżankę cukru z połową filiżanki oliwy z oliwek, możesz dodać 10 kropel olejku lawendowego, ale nie jest to konieczne. Nałóż peeling na skórę i masuj delikatnie okrężnymi ruchami przez kilka minut. Następnie spłucz ciepłą wodą.

Dobrze wykonywać peeling regularnie, raz lub dwa razy w tygodniu, żeby na bieżąco usuwać nadmiar naskórka i pozbyć się na dobre problemu.
2. Lek na trądzik

Wrastające włoski powodują podobne zmiany skórne, co trądzik, więc można się ich pozbyć tymi samymi specyfikami. Podrażnione miejsca i krosty należy smarować kilka razy dziennie. Jeśli nie borykasz się z problemami skórnymi i nie masz takich preparatów, nie musisz ich specjalnie kupować.

Wystarczy, że przygotujesz gęstą pastę z pokruszonej aspiryny i wody i nałożysz na wypryski. Pozostaw masę na 15 minut, a następnie spłucz letnią wodą.

3. Soda oczyszczona

Soda oczyszczona zmniejsza zaczerwienienie i łagodzi podrażnienia. Możesz jej użyć na dwa sposoby.

Wymieszaj w proporcji 1:1 sodę oczyszczoną z wodą i nałóż wacikiem na podrażnione miejsca. Pozostaw na 5 minut, a następnie spłucz zimną wodą, powtarzaj 2-3 razy dziennie.

Możesz też wymieszać łyżeczkę sody oczyszczonej z łyżeczką mielonej mąki owsianej i łyżką wody tak, aby uzyskać gęstą papkę. Nałóż ją na skórę, pozostaw na kilka minut i spłucz ciepłą wodą.

4. Gorący kompres i pęseta

Możesz też ręcznie usunąć wrastające włoski. W miejscu, w którym wrastają przyłóż gorący kompres i trzymaj tak długo, aż zobaczysz włoski też pod powierzchnią skóry. Wtedy odkażonym narzędziem delikatnie przetnij powierzchnię skóry i usuń włos pęsetą. Musisz jednak pamiętać, że to dość inwazyjna metoda, a nacięta skóra może wywoływać jeszcze większy dyskomfort i powodować gorszą irytację niż wrastające włoski.

5. Sól

Sól jest kolejnym doskonałym składnikiem, który pozwoli ci usunąć nadmiar naskórka i umożliwi włosom wydostanie się na powierzchnię.

Wymieszaj półtorej łyżki soli z letnią wodą i nałóż powstałą papkę na podrażnione miejsca. Pozostaw na kilka minut i spłucz wodą. Powtarzaj dwa razy dziennie aż pozbędziesz się problemu.

Marta Nowak
Marta Nowak

Doktorantka na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Pilnie śledzi wszystkie zmiany zachodzące w sferze literatury i kultury. Szczególnie zafascynowana fantastyką oraz nowymi mediami, a od 2013 roku współpracuje z portalem Game Exe. Jej pasją jest także literatura dla dzieci oraz przekład. Uważnie śledzi rozwój polskiej kultury.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE