6 porad, jak zminimalizować lęk przed podróżą

Większość ludzi na myśl o wakacjach i podróży reaguje radośnie i z entuzjazmem, ale są też osoby, u których wywołuje ona strach, lęk i niepokój. Wynika to bardziej z obawy przed nieznanym niż z jakiejś choroby. Strach przed podróżą jest zwykle spowodowany kilkoma czynnikami: niektórzy martwią się o pozostawiony dom i zwierzęta, inni boją się latania, są osoby cierpiące na chorobę lokomocyjną, a jeszcze inni po prostu obawiają się, że wyjazd okaże się katastrofą i zamartwiają się o każdy szczegół podróży. Wszystkie te przyczyny mogą zepsuć radość z planowanych wakacji. Ale nie muszą. Oto sześć porad, jak zminimalizować lęk przed podróżą.

1. Zadbaj o swój dom

Jeśli boisz się, że coś może się stać pod twoją nieobecność, odpowiednio wcześniej go zabezpiecz. Jeśli nie wystarcza ci polisa ubezpieczeniowa, możesz zainstalować system alarmowy. Powiadom zaufanego sąsiada o wyjeździe, przekaż mu klucze, aby sprawdzał codziennie, czy wszystko jest w porządku. Nie ufasz sąsiadowi, poproś kogoś z rodziny albo przyjaciela, żeby pod twoją nieobecność zamieszkał w twoim domu.

2. Zapewnij opiekę zwierzętom

Jeśli masz zwierzęta, których nie możesz zabrać ze sobą, poproś kogoś o opiekę. Zależnie od sytuacji może ta osoba do nich codziennie przychodzić (i przy okazji sprawdzić dom) albo zabrać je do siebie. Jeśli nie masz komu powierzyć swoich pupili, skorzystaj z hotelu dla zwierząt. Sprawdź wcześniej, który będzie najlepszy, jaką cieszy się opinią i czy spełnia wszystkie wymagane przez ciebie warunki.
3. Nie odkładaj wszystkiego na ostatnią chwilę

Wiele osób obawia się komplikacji związanych z organizacją podróży i dlatego prawie do dnia wyjazdu zwlekają z podstawowymi rzeczami, jak choćby rezerwacja biletów, noclegu, pakowania się itp. Niestety, w ten sposób osiągają skutek odwrotny do zamierzonego – jeszcze większe napięcie i stres. Dlatego aby temu zapobiec, warto przełamać swoje lęki i wszystkie organizacyjne sprawy załatwić wcześniej. Nie będzie wówczas obaw przed samym wyjazdem, że się o czymś zapomniało albo nie dopilnowało.

4. Zrób badania

Boisz się o swoje zdrowie albo zdrowie swoich dzieci, z którymi wybierasz się w podróż? Idź do lekarza i zrób wszystkie badania. Sprawdź, czego możesz spodziewać się w miejscu docelowym i zaszczep się. Pamiętaj, że niektóre szczepienia należy zrobić z kilku- a nawet kilkunastomiesięcznym wyprzedzeniem, więc nie zwlekaj i przygotuj się we właściwym czasie.

5. Boisz się latania

To nic nadzwyczajnego, wiele osób się boi. Ale na to też są sposoby. Po pierwsze zastanów się, czego tak naprawdę się boisz – katastrofy, ataku terrorystycznego, turbulencji? Wszystkie linie lotnicze przestrzegają surowych środków bezpieczeństwa, ale jeśli się obawiasz, zadzwoń i  sprawdź, jaki jest stan mechaniczny i serwis samolotów, jakie wymagania muszą być spełnione, by wejść na pokład, jakie kwalifikacje mają piloci i stewardessy. Gdy już będziesz na pokładzie, stosuj się do instrukcji personelu pokładowego. Lepiej nie pić alkoholu ani nie stosować żadnych środków uspokajających, gdyż ich działanie jest powierzchowne. Nie patrz przez okno, gdyż będzie to potęgowało twój strach. Możesz za to skupić się na rozmowie z towarzyszem podróży, poczytać książkę, którą lubisz, lub założyć słuchawki i włączyć ulubioną muzykę. Bardzo pomocne są też techniki relaksacyjne, oddechowe i medytacja. A jeśli i tak się boisz, poszukaj drogi lądowej.

6. Pozbądź się strachu przed nieznanym

Boisz się jechać, bo nie wiesz, co cię czeka i jak będziesz się bawił? Co będziesz jadł i gdzie będziesz spał? Zrób research miejsca docelowego – przejrzyj strony internetowe i blogi, porozmawiaj ze znajomymi albo na forach internetowych. Ludzie sami Ci opowiedzą, czego możesz się spodziewać. Przeczytaj przewodniki turystyczne, sprawdź atrakcje. Poczytaj opinie o hotelu, w którym będziesz spał, obejrzyj zdjęcia. Dowiedz się, jakie posiłki będą serwowane, co oferuje lokalna gastronomia, a może nawet spróbuj samodzielnie przetestować jakiś lokalny przepis.

I pamiętaj, że strach ma tylko wielkie oczy. Na twój lęk tak naprawdę sumują się małe niewiadome, których łatwo jest się pozbyć. Jeśli będziesz się stosował do powyższych rad, z pewnością ubędzie ci obaw, a podróż stanie się przyjemnością.

Elżbieta Ignacionek
Elżbieta Ignacionek

Pracownik socjalny i kulturoznawca z wykształcenia, redaktorka i korektorka z zawodu. Z pasją zgłębia tajniki samorozwoju i redukcji stresu w życiu codziennym. W wolnym czasie zajmuje się wyrobem biżuterii i prowadzi zajęcia kreatywne dla dzieci.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE