Tarczyca – objawy, przyczyny, leczenie

Tarczyca-gruczoł kluczowy dla naszego organizmu

W ciele ludzkim nie ma niepotrzebnych i nieważnych organów, ale niektóre z nich wymagają większej uwagi, bo ich dysfunkcje mogą spowodować wiele problemów zdrowotnych. Taka jest np. tarczyca, gruczoł umiejscowiony na ludzkiej szyi, a konkretnie na przedniej powierzchni tchawicy. Często nie mamy świadomości jak wielki i różnoraki wpływ ma na nasze zdrowie, a nawet samopoczucie. Nie zawsze też identyfikujemy konkretne objawy z działaniem tarczycy, a ona sama nigdy nie daje sygnałów bólowych. To sprawia, że nie poddajemy się odpowiednim badaniom i leczeniu na czas. Warto więc poznać ten organ bliżej, by w razie potrzeby móc szybko zareagować.

Kobiecy pakiet badań z nagrodami

Możliwość wykonania kompleksowych badań oferuje Laboratorium Medyczne Diagnostyka, w ramach swojej kampanii profilaktycznej „Czy wszystko gra?”. Założeniem programu są pakiety badań skomponowane tak, by każdy, nawet najbardziej zapracowany, mógł sprawdzić swój stan zdrowia.

Wiosna często nastraja na zmiany. Czujemy się po zimie zmęczeni, ospali, często mamy więcej kilogramów. To dobry moment na kompleksowe badania, by upewnić się czy to tylko zwykła reakcja na zmianę pory roku. Dlatego też Laboratorium Medyczne Diagnostyka proponuje wiosenne promocje na dwa pakiety badań, tym razem dla kobiet. W niemałym katalogu zawarte jest m.in. badanie TSH, mające na celu sprawdzenie poziomu tyreotropiny w osoczu krwi, a tym samym stanu tarczycy. Ale to nie wszystko. Praca tarczycy ma wpływ na wiele innych aspektów naszego zdrowia na, np. na przyrost wagi, poziom cukru, pracę wątroby, serca i ogólnie metabolizm. Kilkanaście różnych badań pozwala na sprawdzenie tych ważnych organów i funkcji, a to wszystko zawiera pakiet „Ogólnie Kobiecy”. Ponadto, dla pań, u których istnieje dziedziczne zagrożenie chorobami nowotworowymi, głównie raka piersi i jajników, przewidziano pakiet „Szczególnie Kobiecy”. Pozwala zbadać potencjalne mutacje genu BRCA kodującego białka naprawcze DNA.

Zakup bonów promocyjnych na te dwa pakiety uprawnia do wzięcia udziału w konkursie, a zwyciężczynie zyskują 50% zniżki na bardzo ciekawe atrakcje. To pobyt odmładzający lub detoksykacyjny w Hotelu Słoneczny Zdrój w Busku- Zdrój lub piknik lotniczy połączony z przelotem zabytkowym samolotem.

Działanie i funkcje tarczycy

Tarczyca, a w zasadzie hormony przez nią wydzielane sterują rozwojem fizycznym i intelektualnym oraz wzrostem u dziecka, mają też kluczowy udział w procesie rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Natomiast przez całe nasze życie tarczyca ma duży wpływ na przemianę materii, zasoby energii, procesy fizyczne i umysłowe zachodzące w naszym organizmie. Sama tarczyca wydziela hormony powstałe z jodu i aminokwasów, tj. tyroksynę, kalcytoninę i trójjodotyroninę i ściśle współpracuje z przysadką mózgową. Hormon tyreotropowy (TSH) wydzielany przez przysadkę mózgową stymuluje tarczycę, która dzięki temu produkuje hormon T3 (trójjodotyroninę) i T4(tyroksynę). Przy prawidłowej pracy gruczołu hormony są wydzielane w miarę zapotrzebowania organizmu, które bywa zróżnicowane np. w czasie ciąży, okresu dojrzewania, menopauzy itd.

Co powinno nas zaniepokoić?

Statystyki podają, że Polacy niewiele wiedzą o tarczycy, a wiele objawów interpretują w sposób zupełnie mylny, zrzucając je na karb przemęczenia, stresu, diety, menopauzy czy procesu starzenia. A tymczasem jest kilka objawów, zwłaszcza tych utrzymujących się przez dłuższy okres czasu, które powinny nas skłonić do zbadania tarczycy:

  • Kołatanie serca lub jego nierównomierna praca
  • Nadmierne pocenie
  • Widoczny spadek lub zwyżka wagi bez zmiany nawyków żywieniowych,
  • Zbytnie marznięcie lub odwrotnie, odczuwanie gorąca, niewspółmierne do temperatury otocznia
  • Długo utrzymujący się zły nastrój bez powodu
  • Widoczny brak skupienia i problemy z zapamiętywaniem
  • Uciążliwe problemy skórne, wypadanie włosów
  • U dzieci: zaburzenia wzrostu i wyraźne spowolnienie rozwoju intelektualnego

To najczęstsze objawy, które pozwalają podejrzewać, że z nasza tarczyca nie pracuje prawidłowo. Jeśli takie problemy występują w sposób ciągły przez jakiś czas, a nie są incydentami, nie wolno ich pod żadnym pozorem ignorować. Nie leczone choroby tarczycy prowadzą do innych, o wiele poważniejszych problemów, jak choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, depresja, poronienie, wady wrodzone płodu, upośledzenie rozwoju dziecka itp.

Choroby tarczycy

Nieprawidłowe działanie tarczycy polega ogólnie na niedoborze hormonów przez nią wydzielanych, czyli hipotyreozie (niedoczynności) albo ich nadmiarze, tj, hipertyreozie (nadczynności).

  • Niedoczynność tarczycy. Główne przyczyny to niedobór jodu, zapalenie tarczycy lub autoimmunologiczne zapalenie, tj. choroba Hashimoto, podczas której organizm produkuje uszkadzające tarczycę przeciwciała w postaci białek anty-TPO lub anty-TG. Objawy to głównie: zmęczenie, ciągłe odczuwanie zimna, przyrost wagi przy jednoczesnej utracie apetytu, wzmożone wypadanie włosów, duszności, ciągłe zaparcia, chrypka, przesuszona skóra, spadek libido itd.
  • Nadczynność tarczycy. Powodem może być, podobnie jak przy niedoczynności, przewlekła choroba Hashimoto lub podostre zapalenie, ale także stosowanie leków zawierających dużą ilość jodu, wole guzkowate, choroba Graves-Basedowa. Objawy nadczynności: drżenie rąk, problemy ze snem, nadmierne pocenie się i odczuwanie ciepła, problemy skórne, duszności, nieregularna i przyspieszona akcja serca, osłabienie mięśni.

Badania pozwalające na ocenę pracy tarczycy

Jeśli zaobserwujemy objawy tego typu, konieczna będzie wizyta u lekarza. Na początek wystarczy internista, który powinien zlecić badania ogólne, ale głównie badanie tarczycy (przy TSH), czyli stężenia tyreotropiny w surowicy krwi. Zależnie od wyniku, a w zasadzie zależnie od nieprawidłowości, którą wykaże, diagnostyka powinna zostać pogłębiona. Przy zbyt niskim TSH, zleca się badanie fT4 i fT3, przy zbyt wysokim samo fT4. Zasadniczo interpretacja wyników samego badania nie jest łatwa, a dodatkowo uzależniona od okresu dojrzałości hormonalnej pacjenta czy ciąży. Niekiedy odczyty w normie, ale w jej górnej lub dolnej granicy, w połączeniu z objawami mogą wskazywać na chorobę tarczycy. Tu konieczna staje się konsultacja u endokrynologa, który może zlecić pogłębioną diagnostykę, np. zbadanie stężenia innych hormonów, anty-TPO czy anty-TG.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE