Pamiętaj, żeby mówić „dziękuję”

Jak ważne jest docenianie innych? Badania wykazały, że trwałe związki utrzymują się jeśli swoją drugą połowę chwalimy pięć razy częściej niż na nią narzekamy lub wytykamy jej błędy. Istotne jest jednak nie tylko prawienie komplementów, ale też docenianie drobnych, codziennych gestów. Wielokrotnie słyszeliśmy historię (taką lub podobną), w której ojciec nigdy nie powiedział synowi, że jest z niego dumny. Usłyszeli o tym wszyscy inni członkowie rodziny, ale senior nigdy nie pomyślał, że jego latorośl potrzebuje takich słów.

O uczuciach trzeba mówić głośno

Co powstrzymuje nas przed mówieniem o uczuciach? Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo nasi bliscy potrzebują wyznań, chociaż sami chcemy być doceniani i zauważani. Nawet jeśli pewne rzeczy wydają nam się oczywiste jak to, że mąż pracuje, a żona zajmuje się domem, to i tak warto za to podziękować. Nie chodzi o to, żeby dziękować za każdą wykonaną czynność, gdyż w ten sposób nasze podziękowania przestaną mieć jakąkolwiek wartość. Liczy się raczej sam gest sprawiający, że druga osoba poczuje się doceniona.
Ludzie pragną być doceniani

Ostatnio dużo mówi się o tym, że dzieci muszą mieć swoje obowiązki i nie można ich formułować jak propozycji. Jeśli mówimy do dziecka: „Teraz posprzątamy twój pokój, dobrze?” to poprzez to jedno słowo dajemy do zrozumienia, że jest to jakiś wybór, a dziecko ma prawo odmówić. Nie powinno tak być, bo wtedy nie możemy wymagać wykonywania naszych poleceń czy karać za lekceważenie obowiązków. Z drugiej jednak strony dobrze przynajmniej od czasu do czasu podziękować dziecku za to, że sprząta pokój czy wynosi śmieci, nawet jeśli musi to robić. W ten sposób będzie miało poczucie, że jego wysiłek został zauważony i doceniony.

Dlaczego wstydzimy się uczuć?

Co blokuje nas przed wyznawaniem uczuć? Dlaczego bez problemu możemy powiedzieć, co lubimy jeść albo jaki mamy rozmiar buta, a nie dajemy sobie rady ze zwykłym podziękowaniem? Wszystko dlatego, że się boimy. Dziękowanie oznacza, że ktoś coś dla nas zrobił, potrzebowaliśmy czyjejś pomocy, a w konsekwencji nie potrafiliśmy wykonać pewnych czynności samodzielnie. Dziękowanie to także przyznanie się do słabości, głośne wyznanie, że jesteśmy niepewni. Nasz organizm traktuje innych jak potencjalnych wrogów, a zatem ktoś, komu podziękowaliśmy może wykorzystać naszą słabość albo odmówić nam wsparcia w przyszłości. Przeraża nas myśl o przyznaniu, że komuś potrzebujemy, ponieważ ta osoba może nas wtedy opuścić albo wykorzystać. Zapominamy o tym, że jest to także najlepszy sposób, żeby druga osoba poczuła się doceniana i nadal nam towarzyszyła.

Zastanów się, co sama chciałabyś usłyszeć. Zapytaj też drugą połówkę i dzieci czy inne osoby, które cenisz, co chcieliby usłyszeć od ciebie i po raz pierwszy naprawdę porozmawiajcie o uczuciach. Najprostsze, najbardziej banalne rzeczy wydają nam się tak oczywiste, że w codziennym pośpiechu przestajemy je zauważać i doceniać.

Dlaczego pozornie oczywista sprawa jest tak ważna? Chcemy pokoju na świecie we wszystkich językach i kulturach, ale musimy zacząć od siebie oraz poukładać wszystko na własnym podwórku. Po prostu podziękujcie rodzinie i powiedzcie im, za co ich cenicie. No i pamiętajcie, że wy też codziennie robicie świetną robotę, więc wam także należą się podziękowania za to, że jesteście i macie odwagę nad sobą pracować. Dziękuję.

Marta Nowak
Marta Nowak

Doktorantka na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Pilnie śledzi wszystkie zmiany zachodzące w sferze literatury i kultury. Szczególnie zafascynowana fantastyką oraz nowymi mediami, a od 2013 roku współpracuje z portalem Game Exe. Jej pasją jest także literatura dla dzieci oraz przekład. Uważnie śledzi rozwój polskiej kultury.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE