Dlaczego w twojej diecie powinien znaleźć się ananas?

Ananas jest przede wszystkim pysznym owocem egzotycznym, ale to nie jego smak sprawia, że powinien znaleźć się w twojej diecie. Ananas zawiera witaminę C, związki potasu i miedzi, ale najistotniejszy jest enzym – bromelina, którego znajdziemy najwięcej w świeżo wyciśniętym soku.

Bromelaina na trawienie i skórę

Bromelainę stosuje się w leczeniu chorób układu pokarmowego oraz przy dietach odchudzających i do odtruwania organizmu. Enzym przyspiesza przemianę materii i usprawnia trawienie, działa także przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Bromelaina łagodzi stany zapalne skóry, pomaga w leczeniu żylaków żył zewnętrznych, wrzodów oraz stwardniałej skóry na żylakach. Przy takiej kuracji należy pić codziennie dwie szklanki świeżego soku ananasowego między posiłkami.

Osobom starszym ze słabiej działającym kwasem żołądkowym lub osłabioną trzustką enzym zawarty w soku z ananasa pomoże w trawieniu wszystkich posiłków. Działa też odrobinę przeczyszczająco, ale nie trzeba się tego bać, ananas ma wyjątkowo łagodne działanie. Dodatkowo bromelaina dostarcza naszej tkance łącznej niezbędnych aminokwasów, dzięki czemu poprawia się elastyczność skóry.

Serce i nerki

Sok z ananasa zalecany jest również w chorobach wątroby, nerek, niedokrwistości i schorzeniach układu sercowo-naczyniowego. Badania wykazały, że bromelaina działa przeciwzakrzepowo. Sok z ananasa przyda się także wszystkim tym, którzy przechodzą kurację antybiotykową, ponieważ enzym sprawia, że lek szybciej i łatwiej się wchłania. W stanach pourazowych sok z ananasa jest doskonałą alternatywą dla środków przeciwbólowych.

Dla palaczy

Amerykańscy lekarze włączają sok z ananasa do kuracji antynikotynowych, bo u palaczy bromelaina zapobiega tworzeniu się dużych skupisk krwinek. Zmniejsza też głód nikotynowy.

Na pamięć

Sok z ananasa poleca się wszystkim osobom, które chciałyby poprawić pamięć i wzmocnić koncentrację. Szklanka soku wypijana codziennie godzinę przed wysiłkiem umysłowym pozwala więcej zapamiętać oraz szybciej przypomnieć sobie to, czego się już nauczyliśmy. Wszystko dzięki wysokiej zawartości witaminy C.

Na przeziębienie

Konfitura z ananasa pomoże ustrzec się przed przeziębieniem i możną ją podawać nawet dzieciom. Świeży, obrany ze skóry ananas kroimy w plastry i układamy je w słoiku. Każdą warstwę posypujemy niewielką ilością imbiru i cynamonu, można dodać odrobinę cukru. Po dwóch dniach przechowywania w lodówce konfitura jest gotowa do spożycia i można nią zastąpić leki na odporność.

Przeciwwskazania

Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania tego naturalnego leku jest częsta nadkwasota i nieżyt żołądka. W takich wypadkach warto najpierw skonsultować się z lekarzem.

Marta Nowak
Marta Nowak

Doktorantka na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Pilnie śledzi wszystkie zmiany zachodzące w sferze literatury i kultury. Szczególnie zafascynowana fantastyką oraz nowymi mediami, a od 2013 roku współpracuje z portalem Game Exe. Jej pasją jest także literatura dla dzieci oraz przekład. Uważnie śledzi rozwój polskiej kultury.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE