Niezbędnik narciarza

Rozpoczął się sezon dla narciarzy. Ośrodki wypoczynkowe w górach od dawna są zarezerwowane, a stoki szykują się na prawdziwe narciarskie oblężenie. Już dzisiaj warto zaplanować, co zabierzemy ze sobą na niezapomniany wyjazd w góry. Pytanie, co jest niezbędne na stoku? Wybierając się na narty, musimy pamiętać o następujących elementach ubioru i wyposażenia, a także o kilku innych istotnych sprawach.

Narty

Jeden z najważniejszych elementów, bez nich nasz wyjazd traci sens. Dla początkujących zaleca się narty od 5 do 15 cm krótsze niż nasz wzrost. Za krótkie narty źle wpływają na stabilność i utrzymanie równowagi podczas zjazdów, a zbyt długie są trudne do opanowania i mniej skrętne. Nie trzeba nart od razu kupować, szczególnie nie sprawdza się to w przypadku dzieci, ponieważ szybko rosną i narty po jednym sezonie stają się bezużyteczne. W takich przypadkach lepiej skorzystać z oferty wypożyczalni ze sprzętem narciarskim. Ceny nie są wysokie, a sprzęt odpowiedni do naszych gabarytów na pewno się znajdzie.

Buty

Tu największą uwagę powinniśmy skupić na tym, czy buty są dobrze dopasowane i czy czujemy się w nich „wygodnie”. Za małe mogą sprawiać ból, ograniczyć swobodę, natomiast za duże przyczynią się do licznych otarć, a także zwiększą ryzyko poważnej kontuzji. Dobra rada: wystarczy, że założymy jedną parę zwykłych, długich skarpet, ponieważ buty narciarskie są tak masywne, że z pewnością zapewnią wystarczającą ilość ciepła naszym stopom.

Kijki

Można je mieć, ale nie trzeba – to kwestia wygody. Ważne, żeby były na tyle długie, aby trzymając je za uchwyt nasze ramię i przedramię tworzyło kąt prosty.

Kask

To bardzo ważna część stroju narciarza. Co więcej, dzieci do 15 roku życia mają obowiązek noszenia kasku podczas zjazdów na stokach. Dorośli nie muszą, ale warto zadbać o swoje zdrowie, a czasem nawet życie.

Gogle

Ułatwiają widoczność przy trudnych warunkach takich jak śnieg, czy wiatr. A także ochraniają nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Kurtka narciarska

Ważne, żeby była ciepła i nie krępowała ruchów. Istotne jest, żeby miała odpowiednią przepustowość i współczynnik wodoodporności. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na pas śniegowy. Jest to bardzo pomocny element, który zapobiega wsypaniu się pod kurtkę śniegu podczas upadku.

Spodnie

Muszą być ciepłe, nieprzemakalne, dobrze też, kiedy mają szelki, a także regulowane ściągacze w nogawce.

Rękawice

Powinny być dopasowane do naszej dłoni, powinny dawać ciepło i nie przemakać.

Bielizna termoaktywna

Może się okazać najlepszym zakupem na narty, ponieważ utrzymuje ciepło i sprawia, że podczas wysiłku się nie pocimy. Dodatkowo nie krępuje naszych ruchów. Co więcej, wystarczy na nią nałożyć tylko spodnie, kurtkę i można ruszać na stok.

Karta ICE

Jest to plastikowa karta, która posiada międzynarodowe oznaczenie ICE (in casae of emergency, czyli w razie wypadku). Zawiera ona kontakty do trzech osób, które należy powiadomić, jeżeli dojdzie do nieprzewidywanych zdarzeń. Koszt takiej karty to 5 zł i można ją nabyć w oddziałach PCK, a także na stronie www.pck.pl.

źródło

Ubezpieczenie

Jest to wydatek wysokości kilkudziesięciu złotych, który może nam zaoszczędzić wiele przykrości. Najczęściej w zakres takiego ubezpieczenia wchodzą koszty leczenia, pokrycie kosztów wynikający z następstw nieszczęśliwych wypadków, a także ubezpieczenie sprzętu narciarskiego i bagażu.

Krem

Wydawałoby się to błahostką, jednak krem to jedna z niezbędnych rzeczy, którą warto zabrać na narciarskie szaleństwo. Twarz jest bowiem narażona na mroźny i zimny wiatr, a także na promieniowanie UV.

Udanego i bezpiecznego szusowania na nartach !

Maja Krzysztofiak
Maja Krzysztofiak

Absolwentka Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Miłośniczka kosmetyków opartych na naturalnych, ekologicznych i dobrotliwych dla skóry składnikach, a także pasjonatka domowgo DIY. W wolnych chwilach pogłębia wiedzę z zakresu kryminalistyki i kryminologii oraz systematycznie oddaje się oglądaniu polskiej vlogosfery.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE