Pilates – najlepsze ćwiczenia na płaski brzuch i zdrowy kręgosłup

Często klienci, którzy przychodzą do mnie na zajęcia, zadają mi pytanie: co to jest pilates i dlaczego jest taki fajny? Nierzadko spotykam się z niezbyt przychylnymi opiniami na temat tych zajęć: że są nudne, mało męczące, a większość ćwiczeń polega na oddychaniu, przez co ciężko mówić w tym przypadku o chudnięciu. Postrzegane są jako strata czasu, ale to mylne wrażenie.

Pilates to najlepsze ćwiczenia na PŁASKI BRZUCH, a kolejne poziomy zaawansowania są w stanie zmęczyć i zmaltretować osoby, które na co dzień trenują crossfit czy sporty walki, takie jak MMA lub boks. Przy pilatesie, jak przy każdym innym treningu należy pamiętać, że poziom ćwiczeń powinien być dostosowany do naszych możliwości.

Pilates jest rewelacyjną alternatywą dla aktywności fizycznej. Jest prozdrowotny – uczy nasze mięśnie, jak powinny pracować, pomaga przy bólach kręgosłupa, wysmukla mięśnie i je regeneruje podobnie jak joga, z której zresztą pilates czerpie inspiracje.

Główny cel zajęć pilates:

– wzmocnienie mięśni głębokich odpowiedzialnych za prawidłową postawę ciała

– wyrobienie nawyku przyjmowania prawidłowej postawy ciała

– naśladowanie prawidłowych wzorców ruchowych w życiu codziennym

– prawidłowe oddychanie (wbrew pozorom nie oddychamy prawidłowo: najczęściej łapiemy oddechy w nieodpowiednim momencie oraz oddychamy za płytko)

Korzyści wynikające z ćwiczeń pilates:

– zapobieganie powstawaniu kontuzji

– poprawa elastyczności ciała i równowagi oraz koordynacji ruchowej

– zwiększenie dotlenienia i odżywienia tkanek

– zmniejszenie dysharmonii mięśniowej

– wydłużenie mięśni i wysmuklenie ciała

– zmniejszenie poziomu stresu

– wyciszenie i poprawienie koncentracji

Pilates doskonale sprawdzi się również w przypadku osób, mających pracę siedzącą. Pozycja ta charakteryzuje się pochyleniem głowy do przodu, opuszczonymi barkami, okrągłymi plecami, utratą naturalnej lordozy w lędźwiach, a także zgiętymi nogami w kolanach i biodrach. Pilates pomaga się wyprostować i wyrobić dobre nawyki w życiu codziennym.

W zajęciach pilates, dla zwiększenia i przyśpieszania efektów, dość często wykorzystuje się również różnego rodzaju sprzęt. Mogą to być piłki, zarówno te małe jak i duże, gumy, obręcze czy rollery. Ja osobiście elementy pilatesu wprowadzam do zajęć crossfit, ale jest to oczywiście indywidualna decyzja każdego trenera.

Musicie też pamiętać, że każdy z instruktorów ma inny pomysł na tematykę czy rozkład poszczególnych ćwiczeń pilates, nie bez znaczenia jest tu także osobowość osoby prowadzącej trening, dlatego nie zrażajmy się, kiedy wylądujemy na zajęciach, które nie spełniają naszych oczekiwań. Na pewno znajdzie się ktoś, kto prowadzi pilates w sposób ciekawy, zachęcający, a przede wszystkim odpowiadający naszym oczekiwaniom.

Marta Kosińska
Marta Kosińska

Absolwentka WSKFiT. Dyplomowany instruktor sportu ze specjalnością kulturystka, a od 2008 r. instruktor rekreacji ruchowej ze specjalnością fitness i samoobrona. Certyfikowany wychowawca kolonijny. Zdobywczyni brązowego medalu na X Mistrzostwach Polski w Brazylijskim Jiu-Jitsu 2014 r. w Łodzi. Miłośniczka sportów walki, jazdy konnej i fitness.  W swoich zajęciach chętnie wykorzystuje elementy z jogi i metody Pilates. Uczestniczka licznych szkoleń, warsztatów i konwencji Reebok University Poland.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE