5 malowniczych szlaków w Bieszczadach

Jesień to najlepszy czas na górskie wędrówki. Powodów, dla których warto w tym czasie wybrać się w Bieszczady jest wiele. Przede wszystkim  po sezonie letnim szlaki pustoszeją, a ceny kwater i schronisk są dużo niższe, ale największą zaletą wyprawy w październiku i listopadzie jest możliwość zdobywania malowniczych szlaków, przepełnionych różnorodnością barw jesieni.

1. Berehy Górne – Połonina Caryńska (1297 m n.p.m. ) – Ustrzyki Górne

czas: 4 godziny

Łatwy szlak, od samego początku obfitujący w urokliwe widoki. Jest to doskonała propozycja dla rodzin z dziećmi, a także dla osób stawiających pierwsze kroki na górskich ścieżkach. Szlak rozpoczyna się w miejscu Brzegi Górne i prowadzi przez przygotowaną specjalnie dla pieszych trasę „Buk”, bogatą w malownicze krajobrazy. Pierwsza godzina szlaku to spacer przez las, a następnie wyjście na połoniny. Będąc na szczycie łatwo dostrzec widok na ukraińskie Bieszczady i gniazdo Tarnicy. Później pozostaje już tylko zejście przez las do Ustrzyk Górnych.

2. Wołosate – Tarnica (1346 m n.p.m) – Halicz (1333 m n.p.m) – Rozsypaniec (1280 m n.p.m)– Wołosate

czas: 8 godzin

Trudny, a zarazem najciekawszy szlak. Składa się on z najwyższych punktów znajdujących się w Bieszczadach na terenie Polski. Wyprawę zaczniemy od miejscowości Wołosate, przy starym cmentarzu. Przemierzając trasę, podziwiamy malownicze połoniny, rwące górskie strumienie, a także zdobędziemy najwyższy szczyt Bieszczad – Tarnicę. Szlak ten odkrywa przed nami niezwykłe bieszczadzkie krajobrazy. Gdy znajdziemy się między wspomnianą Tarnicą, a Haliczem będziemy mogli dostrzec także ukraińską stronę Bieszczad. Kolejny punkt wyprawy to Rozsypaniec, odcinek szlaku, na którym nie spotkamy zbyt wielu wędrowców, za to można się rozkoszować ciszą i spokojem. Ostatni element wycieczki, to już tylko droga w dół, prowadząca do jezdni, którą będziemy podążać w stronę Wołosatego, gdzie kończy się szlak.

3. Wetlina – Przełęcz Orłowicza (1099 m n.p.m) – Połonina Wetlińska (1255 m n.p.m)– Schronisko PTTK Chatka Puchatka – Wetlina

czas: 6 godzin

Trasa o średnim stopniu trudności, prowadząca przez imponującą górską scenerię, łąki i bukowe lasy. Wejście na szlak zaczyna się, przy informacji turystycznej w miejscowości Stare Siodło. Kolejnym punktem wycieczki jest Przełęcz Orłowicza, a idąc dalej przyjemnym i łatwym odcinkiem szlaku docieramy na Połoninę Wetlińską, gdzie możemy odpocząć podziwiając urokliwe górskie widoki w jednym z najbardziej kultowych schronisk PTTK zwanym „Chatką Puchatka”. Kiedy już coś zjemy, możemy schodzić w dół. Droga powrotna jest krótka, łatwa i kończy się w Wetlinie.

4. Przeł. Wyżniańska – Mała Rawka (1271 m n.p.m) – Wielka Rawka (1304 m n.p.m) – Kremenaros – Ustrzyki Górne

czas: 4 godziny

Wyprawę rozpoczynamy na parkingu „Przełęcz Wyżniańska”. Na początku szlaku, jest dość łatwo. Spokojnym krokiem podążamy do schroniska PTTK, gdzie droga staje się znacznie trudniejsza. Kolejny odcinek trasy musimy pokonać idąc schodami, ale chwilę później jesteśmy już na szczycie. Półtorej godziny potrzebujemy, aby dojść na Małą Rawkę, a następne 40 minut, żeby zdobyć kolejny szczyt zwany Wielką Rawką. Będąc tam możemy podziwiać zachwycającą Bieszczadzką panoramę. Kolejny etap naszej wyprawy to Kremenaros – miejsce, w którym stykają się granice Polski, Ukrainy i Słowacji. Ten odcinek drogi nie jest trudny, ale też nie obfituje w ciekawe górskie krajobrazy, ponieważ droga przebiega w większości przez las i łąkę. Droga powrotna wymaga od nas ponownego przejścia na Wielką Rawkę, skąd udajemy się w kierunku Ustrzyk Górnych, gdzie kończymy naszą wyprawę.

5. Lutowiska – Schronisko Chata Socjologa (896 m n.p.m)– Polana

czas: 2 godziny

Początek wycieczki zaczynamy w miejscowości Lutowiska. Trasa jest łatwa i dobrze przygotowana dla turystów. Przemierzamy pasmo górskie Otryt  i w ciągu godziny dochodzimy do Chaty Socjologa. Ten szlak prowadzi nas w większości przez las. Zwieńczeniem wycieczki jest polana widokowa, na której mieści się wspominana Chata Socjologa. Wracamy tą samą drogą.

Więcej informacji znajdziecie tutaj -> Bieszczady.pl lub na Facebooku Bieszczady.pl

Maja Krzysztofiak
Maja Krzysztofiak

Absolwentka Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Miłośniczka kosmetyków opartych na naturalnych, ekologicznych i dobrotliwych dla skóry składnikach, a także pasjonatka domowgo DIY. W wolnych chwilach pogłębia wiedzę z zakresu kryminalistyki i kryminologii oraz systematycznie oddaje się oglądaniu polskiej vlogosfery.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE