Nowe oblicze polskiego kina

Jeszcze kilka lat temu polskie kino kojarzone było głównie z komediami romantycznymi, których jakość pozostawiała wiele do życzenia. Od tego czasu jednak wiele się zmieniło i dzisiaj nasze rodzime produkcje cieszą się dużą popularnością zarówno wśród widzów jak i krytyków. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji poznać nowego oblicza polskiego kina, koniecznie obejrzyjcie proponowane przez nas filmy. Prezentujemy 6 tytułów, które miały swoją premierę w ostatnim roku.

“Moje córki krowy”

Plejada polskich aktorów w filmie Kingi Dębskiej. Film został obsypany nagrodami, m.in. Orłami, które nazywane są polskimi Oscarami. Zdobył nagrodę publiczności oraz statuetkę za najlepszy scenariusz. Moje córki krowy to historia dwóch sióstr, które prowadzą zupełnie inne życie. Nie przepadają za sobą i nie utrzymują bliskich kontaktów. Marta – w tej roli świetna Agata Kulesza, jest gwiazdą popularnych seriali. Mimo sławy i pieniędzy nie zdołała jednak ułożyć sobie życia. Kasia, którą gra Gabriela Muskała, tkwi w nieudanym małżeństwie i wychowuje nastoletniego syna. Siostry zbliża do siebie choroba i śmierć matki. Proces odbudowy wzajemnych relacji nie będzie prosty, ale za to wśród widzów wywoła wiele śmiechu i łez. Film zarówno śmieszny i wzruszający. A przede wszystkim dający do myślenia i zmuszający do refleksji.

“Pitbull. Nowe porządki”

To już coś dla fanów mocnego kina, kryminalnych zagadek i historii polskiej mafii. Film Partyka Vegi, który nawiązuje do poprzedniej produkcji reżysera z 2005 roku. Za sprawą tej produkcji na wielki ekran powrócił Bogusław Linda. Grany przez niego gangster informuje policjanta z mokotowskiej komendy o planowanym zabójstwie. Majami, grany przez Piotra Stramowskiego, rozpoczyna śledztwo. Gdy rozpracowuje grupę gangsterów, jego droga przecina się z bohaterami dawnego Pitbulla. Okazuje się, że Grupą Mokotowską interesuje się też sekcja zabójstw z Pałacu Mostowskich, w związku z serią zabójstw i porwań. Czy policjantom uda się pokonać polską mafię? Przekonajcie się sami.

“Obce niebo”

Polska imigracja z nieco innej perspektywy. Opowieść o tym jak szybko wyczekany raj może zamienić się w piekło. Basia (Agnieszka Grochowska) i Marek (Bartłomiej Topa) to Polacy mieszkający w Szwecji. Ich stabilne życie w jednej chwili wali się w gruzy. Niewinne kłamstwo uruchamia lawinę podejrzeń, co ostatecznie doprowadza do odebrania im córki przez opiekę społeczną. Dziewczynka trafia do rodziny zastępczej, a jej rodzice rozpoczynają walkę z bezlitosną biurokracją, dla której ludzkie uczucia nie mają znaczenia. Film warty polecenia nie tylko ze względu na wciągającą historię, ale również dobrą grę aktorską.

“11 minut”

Polski kandydat do Oscara w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Film przedstawia 11 minut życia kilku mieszkańców wielkiego miasta, których historie przeplatają się ze sobą. Obsesyjnie zazdrosny mąż (Wojciech Mecwaldowski), jego żona- seksowna aktorka (Paulina Chapko), kurier rozwożący narkotyki (Dawid Ogrodnik), tajemniczy sprzedawca hot dogów (Andrzej Chyra), alpinista naprawiający hotelowe okna (Piotr Głowacki) czy ekipa pogotowia ratunkowego- co łączy te postacie? Ich los połączy jedno wydarzenie, które definitywnie zaważy na ich życiu. Jeśli lubicie filmy trzymające w napięciu, koniecznie obejrzyjcie tę polsko-irlandzką produkcję.

“Żyć nie umierać”

Kolejna udana rola Tomasz Kota, tym razem w filmie reżyserii Tomasza Migasa. Historia Bartka, aktora, który pewnego dnia dowiaduje się, że jest nieuleczalnie chory. Diagnoza lekarzy jest jasna- zostały mu trzy miesiące życia. Tomek postanawia wykorzystać czas, który mu został. Chce uporządkować niezałatwione sprawy, a przede wszystkim naprawić relacje z ukochaną córką. Mimo pesymistycznej diagnozy, tryska optymizmem i zaraża nim ludzi dookoła. Cały czas wierzy również, że jego historia, jak w filmie, skończy się happy endem. Czy tak będzie? Przekonajcie się sami.

“Planeta singli”

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć filmu, który odmienił nadszarpnięty wizerunek polskich komedii romantycznych. To chyba pierwsza tego typu produkcja, którą zachwycali się nie tylko widzowie, ale także niektórzy krytycy. Film opowiada historię nauczycielki Ani, granej przez Agnieszkę Więdłochę, która poszukuje idealnego mężczyzny na portalach randkowych. Pewnego dnia spotyka showmana Tomka- w tej roli Maciej Stuhr, który prowadzi najpopularniejszy, a zarazem najbardziej kontrowersyjny program telewizyjny w kraju. Zachwycony niepoprawnym romantyzmem dziewczyny, proponuje jej, by została bohaterką jego show. Jej zadanie jest proste- ma dalej umawiać się na randki, a on w swoim programie pokaże prawdziwe oblicze facetów flirtujących w sieci. Wszystko idzie wspaniale do momentu, gdy Ania spotyka mężczyznę idealnego, a cyniczny showman musi ratować swój program. Chociaż zakończenia można się domyślać przed włączeniem filmu, warto poświęcić dwie godziny, by go obejrzeć. Zapewniamy, że będziecie pozytywnie zaskoczeni!

Małgorzata Stromczyńska
Małgorzata Stromczyńska

Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Podczas studiów aktywnie działała w studenckim Radiu Meteor. Jednak praca „radiowca” stała się dla niej raczej hobby niż pomysłem na życie. Dzisiaj swój talent dziennikarski wykorzystuje pisząc teksty do biuletynu Fundacji Firmy Rodzinne, gdzie na co dzień pracuje. Czas wolny spędza aktywnie. Poddała się modzie na bieganie, ale i tak woli rowerowe wycieczki po Poznaniu, podczas których odkrywa nieznane dotąd zakątki miasta.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE