Start w zagranicznym maratonie – jak się przygotować?

Podróżuj, żeby biegać i biegaj, żeby podróżować. To idealne połączenie dla tych, którzy kochają bieganie i podróże. W życiu każdego biegacza przychodzi taki czas, że szuka on nowych inspiracji. Czasem maratony w Warszawie i Krakowie nie są już wystarczającym bodźcem, by zmusić się katorżniczego treningu. Nowe wyzwanie. To jest to! Maraton na drugiej półkuli to pretekst, by wreszcie pokonać Atlantyk.

Polacy w zagranicznych maratonach

Z roku na rok coraz więcej Polaków startuje w biegach chociażby w Berlinie, Paryżu czy Wiedniu. Nawet maraton w Nowym Jorku nie jest już czymś niedostępnym. Dzisiaj można wręcz mówić o turystyce biegowej. Starty w zagranicznych maratonach to także nowe znajomości, doświadczenia i możliwość skonfrontowania tamtejszego know how z polskim. Podróżowanie samo w sobie wymaga dużych przygotowań, a jeśli połączymy je z bieganiem, konieczne będzie zaplanowanie wszystkiego od A do Z. Zapnij pasy i daj się ponieść, ale najpierw przeczytaj nasze wskazówki o tym, jak to wszystko zorganizować, na co zwrócić uwagę, żeby nie tracić czasu, pieniędzy i energii oraz szczęśliwie przekroczyć linię mety, gdziekolwiek by się ona nie znajdowała.

Przygotowania do podróży

Podróż zawsze może być okazją do biegania, jeśli tylko dobrze ją zaplanujesz. Weź pod uwagę dwie kwestie: okres zapisów na biegi i czas, jaki potrzebujesz, żeby się przygotować.  Zorganizuj swoją podróż z wyprzedzeniem, zarejestruj się do biegu i zarezerwuj sobie miejsce w hotelu. Kiedy podróżujesz, żeby zwiedzać, wcześniejsze planowanie umożliwia Ci zdobycie tańszych biletów, pakietów zniżkowych oraz miejsca w dobrym i niedrogim hotelu. Organizatorzy maratonów we Włoszech i we Francji mają dłuższą procedurę rejestracyjną, a wybierając się do USA nie zapominaj, że konieczna jest wiza. Nie wyrobisz jej w tydzień. Listy uczestników na duże wydarzenia, takie jak maraton w Nowym Jorku, Londynie czy Sztokholmie są pełne nawet sześć czy dziewięć miesięcy przed samą imprezą. Dlatego zazwyczaj, jeśli z jakiegoś powodu nie możesz stawić się na biegu, wpisowe nie jest zwracane. Wielu biegaczy zaczyna przygotowania nawet 9 do 12 miesięcy przed startem.

Z pewnością warto wiedzieć na początku roku jakie starty nas interesują. To nie tylko załatwienie formalności, ale także uporządkowanie spraw rodzinnych i zawodowych. Start za granicą to doskonała okazja na rodzinny wyjazd, zwłaszcza jeśli wybierasz się w jakieś atrakcyjne miejsce na przykład na Majorkę. Wybierając maraton musisz pamiętać o formie! Przygotowanie fizyczne zajmie Ci przynajmniej cztery miesiące (w przypadku osób mniej doświadczonych).

Jaki hotel wybrać?

Kolejna kwestia wymagająca uwagi to wybór hotelu, który musi zależeć od trasy biegu. Zawsze, jeśli tylko jest to możliwe, staraj się być jak najbliżej miejsca startu, najlepiej jeśli możesz tam dojść pieszo. Ulice wokół trasy są bowiem zazwyczaj zamknięte. Na niektórych wydarzeniach możliwe jest poruszanie się transportem własnym lub publicznym, jednak musisz wyjść wcześniej, bo nie ma nic gorszego niż świadomość, że zabraknie Ci czasu na rozgrzewkę.  Pamiętaj, że tysiące innych osób będzie robić to samo, co Ty, w tym samym momencie i nie wszystko da się przewidzieć. Najbezpieczniejszym transportem jest metro, jednak zawsze warto mieć plan B dotarcia na start.

Przygotowanie do podróży oddam w dobre ręce

Dla tych, którzy mają problem ze wczesnym planowaniem, alternatywą jest zwrócenie się do specjalistycznych biur podróży, które organizują uczestnictwo w maratonie razem z pakietem turystycznym. Organizatorzy niektórych wydarzeń, na przykład maratonu w Madrycie, rezerwują ostatnie tygodnie zapisów tylko dla akredytowanych operatorów. W Polsce ich niestety nie znajdziemy, natomiast w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy we Włoszech już tak. Tam eksperci nie tylko dbają o położenie hotelu czy transport na start, ale doradzają również, co powinieneś mieć w swojej walizce. Ważne jest zachowanie ostrożności przy wyborze biura.

Według trenerów i sportowców, z którymi rozmawialiśmy, zwrócenie się o pomoc do biura podróży ma sens jeśli:

– nie znasz angielskiego ani miejscowego języka;

– jedziesz pierwszy raz za granicę, szczególnie, jeśli to również Twoja pierwsza podróż  „sportowa”;

– zależy Ci na tym, żeby biegać w grupie z innymi biegaczami i biegaczkami (zniżki dla grup) ;

– chcesz poszerzyć swoją sieć kontaktów i poznać  nowych ludzi  ze świata biegania;

– planujesz wziąć udział w bardzo obleganym biegu, na przykład w Nowym Jorku;

–  nie masz czasu, żeby zorganizować podróż albo jest już na nią stosunkowo późno.

Podróżuj, żeby biegać, a w walizce przywieź do domu nie tylko pamiątki, ale także doświadczenie i poznanie samego siebie. Tym, którzy nie przepadają za turystyką, niewiele czynności pozwala na tak bliski kontakt z odwiedzanym miejscem i jego mieszkańcami, jak to ma miejsce w przypadku biegania. Ponadto sportowcy mogą nierzadko zobaczyć miejsca, do których zwykli podróżni nie mają dostępu.

Gdzie Polacy najchętniej biegają maratony:

Berlin, Paryż, Londyn, Rzym, Wiedeń, Praga, Frankfurt nad Menem, Hamburg, Nowy Jork, Ateny, Wenecja, Florencja, Madryt, Lizbona.

Czytaj również: Dieta dla aktywnych – poznaj magiczną moc aloesuZostań technikiem bieganiaJak dobrać buty do biegania.

Przemysław Walewski
Przemysław Walewski

Maratończyk, dziennikarz prasowy i telewizyjny. Redaktor naczelny Portalu WSZYSTKOOBIEGANIU.PL. Był korespondentem wojennym. Publikuje m.in. w magazynach Runner's World i Tri Tour oraz prowadzi stałą kolumnę w Polska The Times Głos Wielkopolski. Szef Poland Running Academy (P.R.A.), która współpracuje ze szkołami biegowymi w USA i w Etiopii. W 2014 r. wywalczył srebrny medal w górskim maratonie w Etiopii w kategorii biegaczy poza Afryki (generalnie 10. miejsce). Wielokrotny mistrz, wicemistrz i brązowy medalista Polski w półmaratonie w tej kategorii. Mistrz Polski Drużyny Szpiku w Maratonie (2012). Członek Drużyny Szpiku. Przebiegł do tej pory ponad 130 tysięcy kilometrów.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE