Niedoceniany pokój

Urządzanie mieszkania pochłania ogrom naszych sił i funduszy, sprawiając, że zapominamy o jednej z najbardziej, jeśli nie najbardziej wyjątkowej jego części. Balkon czy taras jest miejscem, które zapewnia nam namiastkę kontaktu z naturą, a urządzony stylowo może stanowić miejsce relaksu i wypoczynku. Jednak panuje powszechne przekonanie, że jest to „przestrzeń dodatkowa” mieszkania. Dopiero, gdy doświadczamy jej braku, dociera do nas, że jest to „przestrzeń niezbędna” do prawidłowego funkcjonowania. W mieszkaniu bez balkonu człowiek czuje się uwięziony, jak zwierzę w klatce bez wybiegu. Przy domach wolnostojących zazwyczaj występuje niezabudowany fragment działki, który można przeznaczyć na ogród, aby zapewnić sobie minimum kontaktu z przyrodą, tak potrzebnego każdemu człowiekowi. W bloku takimi przestrzeniami są balkony, które mają pełnić podobną rolę jak ogród przydomowy. Niestety, dla wielu osób balkon jest jedynie idealnym miejscem do suszenia prania. Jako architekt krajobrazu bardzo ubolewam nad tym faktem.

Funkcja balkonu w naszym domu

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rolę w życiu człowieka pełnią rośliny. Podnoszą one znacząco jakość życia i wpływają pozytywnie na środowisko, w którym funkcjonujemy. W naturalny sposób oczyszczają one powietrze, wiążąc, a tym samym unieszkodliwiając trujące składniki, głównie związki fluoru, dwutlenek siarki, tlenek węgla. Liście i gałązki zatrzymują natomiast pyły i szkodliwe substancje z powietrza, do momentu, gdy zostaną one spłukane przez deszcz. W przypadku silnego zanieczyszczenia powietrza miejskiego, rośliny dzięki zjawisku fotosyntezy mogą przyczynić się do odczuwalnej poprawy jakości powietrza. Posiadają one również zdolność wyparowywania wody, dzięki czemu powietrze jest ochładzane i nasycane wilgocią. Mniej oczywisty wpływ mają rośliny na ludzką psychikę. Zapach kwiatów często przywodzi na myśl wspomnienia wydarzeń, dla których tłem była przyroda. Rośliny stwarzają więc możliwość identyfikacji i uczucie bliskości rodzinnej, jak również zaspokajają szereg potrzeb człowieka, ściśle związanych z istnieniem roślinności. Krajobrazy kreowane przez układy roślin mają pozytywny wpływ na psychikę człowieka, są jak lekarstwo dla duszy i umysłu. Uwalniają od napięć, zapobiegają kumulowaniu negatywnych emocji. Ładnie urządzony zielony balkon to doskonały domowy sposób na stres i wypoczynek.

Wykorzystanie dodatkowej przestrzeni

Magiczną moc roślin doceniają najczęściej posiadacze przydomowych ogródków. Mieszkańcy bloków rzadziej decydują się na hodowanie czegoś poza przysłowiową paprotką na parapecie. Jednak dlaczego nie założyć ogrodu na balkonie czy tarasie? Wyobraźmy sobie, że od maja do września zamiast naszego przykładowo 48-metrowego mieszkania mamy mieszkanie 55-metrowe. Kusząca perspektywa? Ciekawe, że od zawsze było to 55-metrowe mieszkanie, tylko nigdy tak naprawdę nie korzystaliśmy z balkonu. Potencjał tej dodatkowej, a jednocześnie niezbędnej przestrzeni jest wciąż niedoceniany. Poprzez zaaranżowanie balkonu możemy zyskać dodatkowy, letni pokój, a w przypadku zamykanych loggii nawet całoroczny. Możliwości jest wiele: od kilku doniczek i zwykłego stołu z krzesłami kupionego w markecie, poprzez wysokiej jakości stylowe meble i donice ogrodowe, aż do wykonanego na wymiar w docelowym miejscu systemu siedzeń i podniesionych rabat. Nieważne, którą opcję wybierzemy – najważniejsze, żebyśmy w końcu odkryli potencjał naszego balkonu lub tarasu, wzbogacili go dobroczynnymi roślinami i nadali mu niepowtarzalny charakter. W przypadku tak niewielkiej przestrzeni każda decyzja ma ogromne znaczenie. Dlatego aranżacja balkonu powinna być przemyślana i zaplanowana. Tworzenie naszego zielonego azylu powinniśmy zlecić fachowcowi, który dołoży wszelkich starań, aby spełnić oczekiwania domowników oraz przygotuje projekt uwzględniający wszelkie uwarunkowania otoczenia. Architekt krajobrazu z pewnością dobierze rośliny odpowiednie do uprawy w pojemnikach, zapewniające szybki efekt i przystosowane do specyficznych warunków panujących na większości balkonów. Warto zdać się na jego wiedzę i doświadczenie, szczególnie gdy nasz balkon jest zbyt mały na eksperymenty, a wolny czas wolimy przeznaczyć na wypoczynek w naszym ogrodzie gdzieś na entym piętrze.

Czytaj również: Ekologiczny ogródek warzywno-ziołowy na balkonie i tarasie.

Teresa Olejarnik
Teresa Olejarnik

Jestem architektem krajobrazu z wykształcenia i zamiłowania. Studia inżynierskie i magisterskie w zakresie architektury krajobrazu ukończyłam na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Praktykę zawodową zdobyłam dzięki współpracy ze znanym hiszpańskim architektem krajobrazu, Alfredo Manjon Gomez, działającemu na terenie lubelszczyzny. Kształtowanie otoczenia człowieka to moja największa pasja, którą zgłębiam już od wielu lat. Rośliny są wyjątkowym i idealnym do tego materiałem – zmieniają się z dnia na dzień i to w nich uwielbiam.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE