10 najciekawszych atrakcji dla dzieci w Polsce

Dzieci często nudzą się na wakacjach z dorosłymi, a zwiedzanie nie sprawia im przyjemności. Na szczęście są w Polsce miejsca, gdzie zarówno dorośli, jak i dzieci znajdą coś dla siebie. Warto przynajmniej kilka z nich uwzględnić podczas planowania rodzinnej podróży.

1. ZOO Safari – Świerkocin (Lubuskie)

Można zwiedzać teren samochodem i zobaczyć wszystkie zwierzęta z bliska. Safari podzielone jest na sektory, z których każdy reprezentuje inny obszar geograficzny, poza tym można zwiedzać pieszo albo zatrzymać się w parku rozrywki.

2. Dinolandia – Inwałd (Małopolska)

Dziecko zobaczy najbardziej znane dinozaury i nie bez znaczenia będzie walor edukacyjny, gdyż najlepiej uczymy się przez zabawę. Poza tym do wyboru są także atrakcje dostępne zwykle w parkach rozrywki: basen z kulkami, ścianka wspinaczkowa, trampoliny czy zjeżdżalnie. Dorośli mogą w tym czasie zagrać w minigolfa.

3. Centrum Bajki – Pacanów (Świętokrzyskie)

Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie nosi imię Koziołka Matołka i pozwala dzieciom zanurzyć się w magicznym świecie bohaterów znanych z opowieści lub kreskówek. Z kolei dorośli z przyjemnością przypomną sobie bajki z dzieciństwa. Na miejscu znajdziemy bibliotekę z czytelnią, pokazy bajek, wystawy a nawet weźmiemy udział w warsztatach oraz obejrzymy spektakl teatralny.

4. Wioska Hobbitów – Sierakowo Sławieńskie (Pomorze)

Popularność prozy Tolkiena sprawia, że na pewno niejedno dziecko zechce spotkać Bilba lub Gandalfa. Można zagrać w grę terenową i podążyć śladami hobbita, zobaczyć, jak wygląda kowalstwo na najwyższym poziomie, wziąć udział w warsztatach ceramicznych, cysterskich albo z rękodzieła i pamiętnikarstwa. Dorośli spędzą za to miły wieczór w Karczmie Trolla.

5. FreeFlyCenter – Leszno (Wielkopolska)

FreeFlyCenter oferuje loty w specjalnym tunelu aerodynamicznym, dzięki czemu zabawa jest całkowicie bezpieczna nawet dla dzieci od 5. roku życia. Odczucia można porównać do skoku ze spadochronem, tylko bez żadnego ryzyka. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że taki lot stanowi spory wysiłek fizyczny, więc na początku warto zdecydować się na krótszą, dwuminutową wizytę. FreeFly oferuje różnorodne pakiety, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.  Dobrym rozwiązaniem wydaje się Family Ticket za 599 zł dla czteroosobowej rodziny, który obejmuje 2 minuty w tunelu dla każdej osoby.

6. Farma Iluzji – Mościska (Mazowieckie)

Park zadziwi dzieci i dorosłych, kolejne eksponaty zmuszają do zrewidowania swoich poglądów na temat praw fizyki. Budzą też ciekawość i skłaniają do zadawania pytań, sprawdzania wszystkiego na własną rękę.

7. Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno – Świętokrzyski Park Narodowy, u podnóża Łysicy (Świętokrzyskie)

Park rozrywki oferuje najważniejsze budowle i najsłynniejsze obiekty naturalne wykonane w skali. W jednym miejscu można zobaczyć World Trade Center, wulkan Etna, Statuę Wolności, wodospad Niagara, Piramidę Cheopsa czy Taj Mahal. Dziecko na pewno będzie się dobrze bawić, a przy okazji to świetna okazja, żeby opowiedzieć mu kilka ciekawostek na temat budowli i miejsc.

8. Park Miniatur i Kolejek – Dziwnów (Pomorze)

Park spodoba się najbardziej dzieciom (i dorosłym) lubiącym latarnie morskie i pociągi. Zobaczymy miniatury latarni morskich oraz repliki parowozów, wagonów kolejowych oraz lokomotyw. Lokomotywy cały czas są w ruchu, hałasują tak jak ich rzeczywiste odpowiedniki, a na kilometrowej trasie mijają mosty, zwrotnice i zatrzymują się na maleńkich dworcach.

9. EduPark, Centrum edukacji dla dzieci i młodzieży – Gdański Park Naukowo-Technologiczny Gdańsk (Kaszuby)

Miejsce zaprojektowane z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz ich rodzicach. Pociecha może przeprowadzać różne eksperymenty, sprawdzać rozmaite rozwiązania i nikt jej nie będzie mówił dziecku, że ma być spokojne i niczego nie dotykać. Odbywa się też wiele różnych warsztatów, podczas których poza dobrą zabawą można się dużo nauczyć na temat fizyki, chemii czy biologii.

10. Western City – Ściegny, okolice Karpacza (Śląsk)

Warto zatrzymać się tutaj na dłużej i pozwolić dziecku przeżyć dzień jak prawdziwy kowboj z filmów. Można zobaczyć pojedynek rewolwerowców, napad na bank, a nawet odwiedzić szeryfa. Tutejszy park rozrywki oferuje lekcję rzutu lassem, wyławianie złota czy własny list gończy. Na koniec dobrze odwiedzić też Indian i pojeździć na kucyku.

Wakacje z dziećmi nie muszą być problemem, choć organizacja często wymaga więcej wysiłku. To co spodoba się dzieciom bardzo często zachwyci także dorosłych.

Czytaj również: 5 sposobów na wykorzystanie starego swetra6 kosmetycznych trików, które ułatwią dbanie o wygląd2 sposoby na dodanie sobie energii przed treningiem.

Marta Nowak
Marta Nowak

Doktorantka na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Pilnie śledzi wszystkie zmiany zachodzące w sferze literatury i kultury. Szczególnie zafascynowana fantastyką oraz nowymi mediami, a od 2013 roku współpracuje z portalem Game Exe. Jej pasją jest także literatura dla dzieci oraz przekład. Uważnie śledzi rozwój polskiej kultury.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE