Rwa kulszowa- najważniejsze informacje w pigułce

Niestety wielu z nas boryka się z bólem kręgosłupa. Kiedy ból jest rwący, piekący, kłujący i biegnie od odcinka lędźwiowego lub od pośladka aż do samej stopy, najczęściej nazywamy to atakiem „korzonków”. Nie jest to nic innego jak rwa kulszowa. Wywołana jest zaburzeniami ze strony nerwu kulszowego, przede wszystkim uciskiem lub zapaleniem korzeni nerwowych. Bardzo często jest wynikiem naszych złych nawyków i tego jak traktujemy nasz kręgosłup. Zły sposób podnoszenia ciężarów, nieprawidłowe siedzenie a nawet pozycja, którą przyjmujemy podczas snu ma olbrzymi wpływ na kondycję naszego organizmu.

Objawy

Ból może obejmować część jednej nogi lub obu kończyn dolnych. Niekiedy występuje przy każdym ruchu, staniu, siedzeniu, leżeniu a nawet przy kaszlu, śmianiu się czy kichaniu. Często towarzyszy mu mrowienie lub drętwienie oraz osłabienie kończyny. To, gdzie ból będzie promieniował zależy od tego, który korzeń nerwu kulszowego lub krążek międzykręgowy został uszkodzony.

Przyczyny

1. Dyskopatia

Całe zło tkwi w krążkach międzykręgowych. Czym są nieszczęsne krążki? Są amortyzatorami, dzięki którym nasz kręgosłup funkcjonuje sprawnie. Znajdują się między trzonami kręgów. Zbudowane są z półpłynnego jądra miażdżystego, zmieniającego kształt zależnie od ruchów i obciążenia kręgosłupa. Krążek powinien być odpowiednio nawodniony i leżeć idealnie na swoim miejscu. Podczas siedzenia lub poruszania się, siły, które działają
na dysk „wyciskają” z niego wodę. Natomiast nocą dochodzi do zjawiska dyfuzji i krążek chłonie to co wcześniej utracił. Dzięki temu możemy zaobserwować, że nasz wzrost jest różny rano i wieczorem. Po 20 roku życia krążki  zaczynają się już powoli zużywać. Przeciążanie krążka przez nagły ruch, uraz lub złą postawę ciała doprowadza do uszkodzenia pierścienia włóknistego. Kiedy zewnętrzna część krążka pęka, galaretowate jądro miażdżyste zostaje wyciśnięte na zewnątrz i tworzy przepuklinę jądra miażdżystego. Przepuklina uciska znajdujący się w sąsiedztwie korzeń nerwowy, dochodzi do podrażnienia i zmian zapalnych. Najczęściej dotyczy ona odcinka lędźwiowego, ponieważ jest najbardziej przez nas przeciążany.

2. Zespół mięśnia gruszkowatego

Skurcz mięśni powstały w wyniku urazu może spowodować podrażnienie nerwu kulszowego. Stan zapalny mięśnia gruszkowatego, który znajduje się w pośladku może doprowadzić do ucisku nerwu kulszowego i bólu.

3. Choroby zwyrodnieniowe stawów

Wraz z wiekiem nasze stawy ulegają zużyciu a chrząstka stawowa, która powinna chronić powierzchnie stawowe ulega zniszczeniu. Krążki międzykręgowe obkurczają się i proces chorobowy może dosięgnąć korzenie nerwu kulszowego.

4. Ciąża

Zwiększenie masy ciała, przesuwający się środek ciężkości, zmiany hormonalne i ucisk spowodowany rosnącą macicą i płodem może doprowadzić do pojawienia się bólu pleców i objawów rwy kulszowej.

Jak leczyć?

Jako fizjoterapeuta uważam, że leczenie operacyjne jest zawsze ostatecznością. Są inne metody, którymi w łatwy sposób można usunąć rwę. Leki przeciwbólowe będą działały krótko, zaś maści rozgrzewające objawowo. Leki przeciwzapalne zmniejszą zapalenie, którym ogarnięty jest korzeń nerwowy. Warto wybrać się do fizjoterapeuty, który zdiagnozuje, które mięśnie są napięte i w jakim stanie jest nasz kręgosłup. Odpowiednio dobraną techniką usunie przyczynę bólu i problem będziemy mieli z głowy.

Musimy pamiętać o ruchu. Całkowite unieruchomienie nie jest konieczne. 2 dni odpoczynku w łóżku w pozycji leżącej na plecach po ostrym incydencie rwy będzie wystarczające. Zbyt długie unieruchomienie może spowodować wiele problemów: osłabienie mięśni, demineralizację kości, zakrzepy w obrębie kończyn, osłabienie więzadeł i krążków międzykręgowych. Musimy dbać o to, żeby prawidłowo się pochylać, nie dźwigać zbyt dużych ciężarów, uważać na przewiewy i przeziębienia. Ważne jest to jak siedzimy i śpimy. Warto wykonywać w domu ćwiczenia zadane przez fizjoterapeutę, które wzmocnią gorset mięśniowy.

Patrycja Kołaczyk
Patrycja Kołaczyk

Fizjoterapeuta, absolwentka studiów magisterskich na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Prowadzi własny gabinet fizjoterapii - Fizjopatria, gdzie każdy Pacjent otrzyma fachową pomoc i szybko wróci do zdrowia. Doświadczenie zdobywała w wielu placówkach medycznych- państwowych i prywatnych oraz szpitalach w Poznaniu i okolicy.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE