Co mówi o nas pozycja, w jakiej śpimy?

Sen to niezbędny element życia organizmu – jest nam tak samo potrzebny jak powietrze czy woda. Wysypianie się wzmacnia organizm człowieka i zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowań, ponieważ w trakcie snu uaktywnia się nasz układ odpornościowy. Brak snu powoduje pogorszenie funkcjonowania psychiki, pamięci, nasilenie się agresji i stanów depresyjnych. Ponadto obserwując nasz organizm podczas snu możemy także dowiedzieć się, jakimi ludźmi jesteśmy.

Jak podczas snu możemy zaszkodzić kręgosłupowi?

Warto zwrócić szczególną uwagę na nasz kręgosłup i pozycje, w jakich śpimy. Z badań wynika, że większość z nas śpi w niewłaściwy sposób, przez co naraża się na poważne schorzenia i negatywne skutki zdrowotne. Najbardziej niepożądaną pozycją jest tzw. pozycja embrionalna, czyli leżenie na boku z mocno podkurczonymi nogami. Według badań w ten sposób śpi aż 41% z nas. Ta pozycja jest niekorzystna, ponieważ przez podkurczone nogi cierpią nasze kolana, a tym samym cały kręgosłup. Trudniej nam się również oddycha. Mimo wszystko pozycja ta zalecana jest dla kobiet w ciąży, ponieważ dzięki niej przyszłe mamy lepiej się wysypiają. Pozycja, w której śpimy może także wskazywać na nasze cechy osobowości. Pierwsze tego typu badania przeprowadził profesor Chris Idzikowski, dyrektor placówki Sleep Assessment and Advisory Service (SAAS). Podczas eksperymentu tysięczna grupa badanych poddała się obserwacji swoich pozycji podczas snu. Wcześniej ochotnicy zostali zbadani pod względem dominujących cech osobowości. Okazało się, że pewne cechy korelowały z najczęściej przybieranymi we śnie pozycjami. Psychologowie zaznaczają, że osoby śpiące we wspomnianej pozycji mogą wydawać się nieprzystępne i szorstkie w kontakcie z innymi, jednak przy bliższym poznaniu uznawane są za bardzo życzliwe i wrażliwe. Cechuje je sumienność i sympatia do porządku i dobrej organizacji.

Kolejną pozycją niepożądaną dla naszego organizmu jest spanie na brzuchu. Uznaje się, że 7% z nas śpi właśnie w ten sposób. Kręgi dolnej partii kręgosłupa są w ten sposób bardzo obciążone, a  mięśnie w tej okolicy również napięte, co skutkuje porannymi bólami pleców. W tej pozycji śpimy z przekrzywioną głową, co nie służy najlepiej dla naszego karku. Psychologowie z kolei wierzą, że osoby śpiące w tej właśnie pozycji są towarzyskie, ale i nerwowe. Mogą mieć także trudność z przyjmowaniem krytyki odnośnie swojej osoby.

Jak poprawnie spać?

Za najlepszą pozycję snu uznaje się leżenie na plecach, a więc tzw. pozycję żołnierza. Układ ten odciąża mięśnie kręgosłupa, a kręgi znajdują się w poprawnej odległość od siebie. Nasza twarz nie naciska na poduszkę, jak podczas leżenia na brzuchu, co pomaga w poprawnym funkcjonowaniu układu oddechowego. Martwiący wydaje się wynik badań statystycznych, który pokazuje, że w tej pozycji śpi zaledwie 8% z nas. Psychologowie z kolei zapewniają, że osoby śpiące w tej pozycji są raczej ciche i spokojne. Stawiają sobie wysokie wymagania i ostrożnie podchodzą do relacji z innymi.

Ostatnią, korzystniejszą dla zdrowia pozycją jest spanie na boku, ale z wyprostowanymi nogami. Pozycję tę, zwaną też zachłanną, wybiera 13% z nas. Takowe położenie ciała rozluźnia mięśnie kręgosłupa i pozytywnie wpływa na układ krążenia. Charakteryzuje ona osoby otwarte i miłe ale także nieco nieufne w stosunku do innych.

Podczas spania pamiętajmy o tym, aby nie zakłócać pracy naszych układów i narządów wewnętrznych. Według lekarzy najzdrowszą pozycją jest leżenie na plecach. Oczywiście zmieniając pozycje snu i przyzwyczajając się do nowych nawyków nie zmienią się jednocześnie cechy naszej osobowości – pamiętajmy bowiem, że badania psychologów przedstawione w artykule odnoszą się do długofalowych analiz mowy ciała, która nigdy nie będzie w zupełności odzwierciedlała naszego wnętrza.

Michał Juskowiak
Michał Juskowiak

Student Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, na kierunku Zarządzanie Państwem. Menager drużyny sportowej i założyciel fundacji Brave Beavers. "Sukces w dziedzinie zarządzania, z pewnością zawdzięczam mojej przesadnej dokładności i perfekcyjności. Wszystko muszę zawsze mieć dopięte na ostatni guzik.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE