Motywacja pozwala zacząć, nawyk pozwala wytrwać. Czyli jak budować zdrowe nawyki?

Chyba każdy ma za sobą choć jedną dietę, którą zastosował wyłącznie po to, by zmienić swoje ciało. Zrzucenie zbędnych kilogramów, powrót do starych jeansów to tylko niektóre z powodów podjęcia decyzji o przejściu na dietę. Marząc o fizycznej odmianie często zapominamy jednak, że osiągnąć ją możemy wyłącznie poprzez modyfikację sposobu myślenia.

„Nie, nie mogę, bo jestem na diecie” – te słowa nierzadko słyszymy od odwiedzających nas znajomych. A czy dieta to nie sposób odżywiania się przez całe życie? Zmiana nawyków żywieniowych wymaga wyrzeczeń, dlatego powszechnie stosowane „diety” często kończą się fiaskiem. Drastyczna transformacja jadłospisu, rezygnacja z ulubionych dań, obcięcie zbyt dużej liczby kalorii prowadzą ostatecznie do efektu jo-jo. Dlatego dieta często nie kojarzy nam się z niczym przyjemnym, za to bardziej z udręczaniem własnego ciała.

Wszystko jest w naszej psychice, wystarczy znaleźć zdrowsze rozwiązania i wprowadzić je do codziennego stylu żywienia. Lubisz słodycze jedz owoce, które mają zdrowy cukier oraz spróbuj masła orzechowego. Masz problem z podjadaniem między posiłkami? Jedz syte śniadania i regularne posiłki, zawsze miej też przy sobie zdrową, ale smaczną przekąskę.

Nastaw się na zdrowy tryb życia, który powoli wcielisz w swoją codzienność na stałe, nie zaś na tryb krótkotrwały i pełen wyrzeczeń. Nie zadręczaj swojego ciała i nie licz każdej kalorii. Znajdź zdrowe rozwiązania, eksperymentuj z nowymi smakami oraz szukaj zamienników. W momencie, gdy zobaczysz zmiany w swoim organizmie, nowe nawyki będą jeszcze bardziej cieszyły. Do tego czasu nie rezygnuj i nie załamuj się, jeśli zjesz raz frytki czy czekoladę z orzechami. Małe grzeszki zawsze się zdarzają, jednak staraj się je aktywnie spalić.

Podobnie jak z dietą, znajdź aktywność, która będzie Ci sprawiała przyjemność. Jeśli gubisz się w zumbowych choreografiach – zacznij biegać. Gdy bieganie jest dla Ciebie nudne, zdecyduj się na inną formę aktywności. Odkrywaj nowe dziedziny sportu! Efekty przyjdą same, gdy tylko będziesz działać konsekwentnie i będziesz czerpać przyjemność z nowego, zdrowego stylu życia.

Agata Roszak
Agata Roszak

Pasjonatka aktywnego trybu życia oraz zdrowego żywienia. Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Dyplomowana Instruktorka Rekreacji Ruchowej ze specjalnością fitness, autorka bloga fitnessowo-lifestylowego: www.rudzienka.pl, do niedawna redaktorka portalu Triathlanowego xtri.pl i projektantka odzieży sportowej. Od lat zatracona we wszelkich możliwych aktywnościach od fitnessu, poprzez biegania kończąc na tańcu. Ruch to moja pasja, sposób na szczęście i życiową równowagę. Nagrodą jest jasny umysł i szczupłe ciało.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE