Mamnezja – amnezja młodych mam

Większość z nas prędzej czy później zdecyduje się na bycie matką. Te kobiety, które pierwszy poród mają już za sobą twierdzą, że ciąża zmieniła ich życie i podejście do niego. Już po zapłodnieniu kobiecy mózg przystosowuje się do roli matki. Od tego momentu wszelkie zachowania i emocje podlegają działaniu hormonów, produkowanych przez płód i łożysko.

Mózg młodej mamy

Zmiany w mózgu młodej mamy zachodzą w różnych sferach. Przede wszystkim zwiększają się zdolności adaptacyjne, kobieta staje się bardziej elastyczna i odważniejsza niż przed porodem. A wszystko to, aby lepiej chronić swoje dzieci. Nie powinno więc dziwić, że ciąża może również upośledzać pamięć młodej mamy, jeżeli w jakikolwiek sposób będzie to służyć dobru dziecka. Nie jest to jednak powód do zmartwień. U kobiet ciężarnych wprawdzie pamięć działa nieco słabiej i taki stan może przedłużać się nawet do 12 miesięcy od porodu, ale nie są to duże, znaczące zaniki pamięci i dotyczą jedynie nieznanych lub szczególnie wymagających zadań.

Dziecko przyczyną braku koncetracji?

Te obszary mózgu, które odpowiedzialne są za uwagę i koncentrację, po porodzie przestawiają się na inne zadania. Od tej chwili priorytetem jest opieka nad dzieckiem. Potwierdzają to badania australijskich naukowców – Dr Julie Henry, psycholog z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Sydney i profesor Peter Rendell z Australijskiego Uniwersytetu Katolickiego. Przeprowadzili oni badania na 1000 kobiet. Były to zarówno matki, kobiety ciężarne, jak i te, które jeszcze nie rodziły. Badania udowodniły, że rzeczywiście te kobiety, które są po porodzie lub za chwilę zostaną matkami, wykazują się słabszą pamięcią niż kobiety bezdzietne. Problemy te pojawiały się jednak w ściśle określonych momentach – gdy trzeba było zapamiętać nowe informacje lub wykazać jej działanie w bardziej wymagających zadaniach. Zaniki pamięci nie zostały zarejestrowane przy zadaniach, które były już kobietom znane bądź przy informacjach dawno przez nie zakodowanych. A wszystkiemu winne hormony – estrogen i progesteron. Znaczne zmiany ich stężenia zachodzą głównie w pierwszym trymestrze ciąży, co oddziałuje na hipokamp – element układu limbicznego, odpowiedzialnego za pamięć. Nie można też pozostać obojętnym na brak snu, nieustannie towarzyszącego młodym matkom, które niejednokrotnie w nocy są zmuszone wstawać do swoich pociech. A powszechnie wiadomo, że niewyspanie oznacza słabszą koncentrację.

Mamnezja nadal niezbadana

Mimo, że zjawisko ciążowej amnezji jest obiektem badań już od kilkunastu lat i pomimo kilku niezależnych eksperymentów przeprowadzonych w tej materii – nie można oficjalnie i jednoznacznie potwierdzić tego zjawiska. Z pamięcią u młodych mam jest podobnie jak z nudnościami czy problemami z cerą podczas ciąży – u jednych kobiet występuje w większym stopniu, u innych –  wręcz niezauważalnie.

Dagmara Biernacka
Dagmara Biernacka

Słowotwórca z pasji i wykształcenia. Ukończenie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na Wydziale Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna pozwoliło zgłębić wiedzę na temat tego, jak poprawnie ubrać swoje myśli w słowa, które przy okazji mogą zainteresować czytelnika. Krótki epizod w postaci praktyk w Polskiej Agencji Prasowej oraz praca dla dodatku w Dzienniku Gazecie Prawnej wyrobiły warsztat. Książki, nieustannie będące w podorędziu są uzupełnieniem wiedzy merytorycznej.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE